RİTALİN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

RITALIN HAKKINDA BILMENIZ GEREKENLER
BY PETER BREGGIN

 

Peter Breggin’in “Talking Back To Ritalin” kitap’ından kısaca önem içeren özetler!.. Bir kaç milyon çocuk DEHS tanısı altında Ritalin ve buna benzeyen uyarıcı ilaçlarla Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite adı altında dürtüsellik sorunları var denilerek uyarıcı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışınılıyor. Bu ilaçlar sırasıyla Ritalin, Adderal, Dexedrine, Desoxyn, Gradumet ve Cylert şeklinde sıralanarak, Cylert hariç diğer bütün amfetamin ilaçlarının hemen hemen birbirine benzeyen, aynı etkileri yarattıkları gibi, yan etkileri de aynı orandadır. 

    Şu son geçen yıllar içerisinde çocukları ilaçlarla tedavi etme yöntemleri ikiye katlanarak çok büyük artışlar göstermiştir. 

    Ritalin ve diğer amfetamin ilaçları hemen hemen aynı etkiyi gösterir beyinde, akılda ve davranış problemlerinde. Bunun içine ilaç kullanımı, davranış problemleri, psikozlaşma, manyaklaşma, drug abuse, uyuşturucu bağımlılığına da sebebiyet verebilir. 

     Ritalin ve diğer amfetamin ilaçları sıklıkla aynı problemler sergileyen, dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik sorunlarını sözde tedavi etmekte kullanılır. 

     Büyük bir yüzdelik oranında çocukların çoğu robotik, uyuşuk, bitkin ve depress bir duruma gelir veya çocukların ani ilaçlardan geri çekildiğinde. 

     Ritalin kullanımı daimi nörolojik tiklere neden olabilir. Bunun içine Tourette Sendromu da dahildir. 

     Ritalin kullanımı çocuğun gelişimini kullandığı sürece durdurur. 

     Son araştırmaların sonuçlarına göre; Ritalin bazı denenen hayvanların üzerinde kansere neden olmuştur. Hala bu ilaç şirketleri veya FDA tarafından yeterli derecede ciddiye alınmamakta. 

     Ritalin’in düzenli olarak kullanımı, çocuğun beyninde gross malfunction’a neden olabilir. Araştırmaların sonucuna göre bilimsel çalışmalar Ritalin’in beyinde kalıcı fiziksel anormallikler ve beyinde atrofi’ye neden olabilir. 

     Çocuğun Ritalin’den ani çekilimi, çocukta duygusal problemler yaşamasına, bunun içine depresyon, bitkinlik ve intihar etme eylemleride dahildir. Buda çocukta ruh bozukluğu sergiliyor gibi görülebilir ve yanlış teşhisle beraber ilaç kullanımının dozunu artırmaya öncülük eder. 

     Ritalin bağımlılık yapar ve diğer bağımlılık yapan uyuşturucu maddelere karşıda, kolaylıkla bir kapı açabilir. 

     DESH ve Ritalin Amerikan ve Kanadalıların tıbbi bir ilgi odağıdır. Amerika dünyanın %90 Ritalin ihtiyacını tüketir. Ciba Geneva (Ritalini üreten kişi ve Novartiste onun bir kolu) elinden geldiğince Ritalin marketini genişleterek bunu Avrupa ve diğer ülkelere yaymayı istiyor. 

     Kısa vadede Ritalin, çocuktaki yaratıcılığı, içinden geldiği gibi davranmayı ve otonomi hareketlerini bastırarak, onları yumuşak, itaat eden, evde ve okulda sıkıcı gelen derslere karşı yoğunlaşmasını sağlar. 

     Kısa vadede Ritalin, ne çocuğun psikoloji üzerinde, ne akademik perfarmasyonun da, nede başarısı üzerinde positive etkiler yapar. Bunlar sayısız çalışmalar ve araştırmalarla profesyonel literatürüler da onaylanmış ve yayınlanmıştır. 

     Uzun vadede, birkaç haftadan sonra Ritalin çocuğun durumu veya görünüşü üzerinde fazla bir positive etkiler yaratmaz. 

     Çocukları DESH tanısı ile etiketleyip, Ritalinle tedavi altına alındığında, çocuğun ileriki yıllarında veya yaşantısında bazı kariyerleri seçerken bu hakları elinden alınacaktır. Mesela askeri veya ordu görevlerinde Ritalin kullandığı için bu göreve alınmayacaktır. Yine buna benzeyen kariyer seçimlerinde bir limit getirinilerek, damgalanarak leke sürülecektir(bir nevi sicillenmek gibi bir şey). Buda çocuğun kendi imajını sarsarak, esrarengiz bir yapıya dönüşerek, karamsarlaşacak ve erişmek istediği potansiyele karşı cesareti kırılacaktır.

     DESH’in bir hastalık, bozukluk veya buna benzer bir şey olduğunu kanıtlayacak sağlam, geçerli bir kanıt yoktur.

      Araştırmaların çoğunluğu DESH belirtilerine neden olabilecek diğer etkenlerin ve çevresel problemlerden kaynaklandığını onaylamaktadır. 

     DESH tanısını yemiş çocukların vücutlarında ve beyinlerinde fiziksel olarak hiç bir anormallik söz konusu değildir. Ve bu konuda kesin bir kanıt ve veri yoktur. 

     Ciba(Ritalin şirketinin sahibi) milyonlarca dolar para harcayarak aile gruplarına ve doktorları Ritalin kullanımı için teşvik eder. Ciba C.H.A.D.D grubunu ve psikiyatri camia’yasına yardım ederek, perde arkasından destekler onları. 

     Amerikan Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Sağlık Örgütü Ritalini üreten fabrikatörün üstüne etkili bir şekilde gittiği halde, ilaç şirketi bir yolunu bulup kanuni olarak  bu meselenin altından kolayca sıvışmıştır. 

Toplumumuz, bu ilaçları kullanmayı bir adet haline getirerek veya gelenekselleştirerek, çocuklarımızı ilaçlarla suiistimal ediyorlar. Daha da kötüsü, bu çocukların ihtiyaçlarına cevap verecek, daha iyi yollar bulmamız ve bu konuda daha fazla çabalamamız gerekirken kolaycılığı seçip, kendi ellerimizle bu uyarıcı ilaçlarla çocuklarımızı suiistimal ediyoruz.

Bu konuyu enine boyuna düşündüğümüzde ise; çocuklarımıza kötü bir örnek olarak, kötü bir ders vermiş oluyoruz bu kötü mesaj ise; ilaçlar, duygusal problemler için tek cevap’tır. Genç neslin büyürken kendilerini olduğu gibi kabul etmek yerine, kendilerini bu psikiyatrik ilaçlarla bulmaları için, onları resmen teşvik ederek, bunlara bel bağlamalarını istiyoruz. 

Yazan: Peter R.Breggin
Kaynak: Talking Back To Ritalin
Derleyen : Hülya Dalyan 

Reklamlar

~ tarafından hiperaktifcocuklar Kasım 7, 2006.

110 Yanıt to “RİTALİN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER”

 1. 8 yasind bır kız cocugum war dr ritailn ilacından werdı gunde 3 kere tam olarak ama dozu 10 mg lık acaba mg olarak fazla olabılırmı ne zamana kadar kullanması gerekıyo cok merak edıyorum ilerde sorun yaratır dıye korkuyorum bana cvp verırsenız sevınırım…

 2. günde 2 defa ver sabah 09:00 ve öğleden sonra 14:00 psk.uzm.ahmet

 3. meraba ben 17 yaşında lys sınavına hazırlanan bir gencim. dikkat dağınıklığı ve derslere yoğunlaşamamam nedeniyle psikolak ve psikiyatri yardımı aldım 1 hafta önce doktorum bana bu ilacı önerdi.ama ben ilacı kullandığımdan beri aşırı ateş aşırı baş ağrısı mide bulantısı ve uyuyamama sıkıntısı çekiyorum.1 haftada 3 kilo verdim zaten.başka bir doktora danıştım doktor ilacın etkisidir dedi 1 hafta falan sürer ilk önce cefasını daha sonra sefasını çekersin dedi. Gerçekten sınavıma 1 ay kaldı ve ben bir haftadır ölü gibiyim.İlacı kullananlar ve bilgisi olanlar lütfen cevabınızı bekliyorum..Bİde aynı ilacı kardeşimde bir haftadır kullanıyor ama ona bişe olmadı ve ders çalışması aşırı arttı eskiden kitabı eline almayan çocuk şimdi bırakmak istemiyor.

  • merhaba, ben 4 yaşındayken oğlumda deha i farkettim ilkokulda dr a götürdüm ve ritalin öçnerdi
   bir süre kullandım gözlerinin altı morardı durgunlaştı ve öğretmeni ilacı vermemeizi istedi ve vermedik, tabi çocuk ta başarı sıfır, ortaya başladı yine sıfır, sonra dr a gittik tejrar ve dr bizi fırçaladı neden ilacı boraktınız kaybettiğiniz zamanı öğretmen nasıl telafi edecek dedi ve yeniden ilaca başladık, lise 1 de sınıata kaldı daha sonra hep onur belgesi teşekklür ve bu yoıılda takdrname aldı, kendisi fen öğrencisi, öss ye girdi ve artık ilaca veda etme vakti geldi umarım ilacı kolayca bırakabiliriz , biliyorsunuz ilaç tedavi edici değil kullaışldığı sürece etki,li çünkü hikkateksikli,ği hiperaktivite bir hastaşık değil bve tedavisi yok sadece ilaçla başarıyı arttırabiliriz diye düşünmüyorum ama tehlikeli bir ilaç yine de ..

   • selam benim ismim Melih küçük yaştan beri aynı sıkıntıyı çekiyorum tiklerim var dikkat eksikliğim var ve bir türlü dezelmedi lise 1,2,3 bütün derslerim gerçek manada sıfırdı şaka gibi ama ben bir yere girip çalışamam tiklerim var uzun vadeli işler hiçte benimkiler değil pekala nasıl kendimi düzelticem hangi uyarıcı ilaç ı Önerirsiniz Email atın madyes_15@mynet.com

  • Ritalin hicde ziyanli deyil

  • ilacın etkisi ne kadar sürüyor çok mu iştahsızlık yapıyorda 1 haftada 3 kilo verdin

  • kardeş bende kullanıorum bendede ilk zamanlar ateş ve baş ağrısı vardı sonra düzelmeye başladı 2 senedir kullanıorum ve derslerime yoğunlaşıorum sana şunu söyliym her vücuda ritalin gelmio ama ritalinin değerini bil bence zor bulunan bi hap

 4. Sevgili Seyma,

  Yasadiklarin ve tecrube ettiklerin kullanmis oldugun ilacin yan etkileri, bas agrisi, mide bulantisi, uykusuzluk ve kilo verme olayi en yaygin gorulen yan etkileridir.. Bu yan etkileri kisiden kisiye gore degisiyor.. Aynen kardesinde goruldugu gibi.. Birde bildigim kadariyla kucuk yaslardaki cocuklarda daha etkili oldugu yani yetiskinlere nazaran, kucuklerde daha etkili oldugunu biliyorum.. Buda bir nevi agac yas iken egilir kavrami ile igili, yani genc taze beyinlere daha iyi etki ediyor.. Ben ilac kullanmadigim icin daha fazla bir sey ilave edemeyecegim. sadece okuyup, arastirdigim bilgiler uzerine bu yorumu yapiyorum.

  sevgiler
  hulya

 5. merhabalar ben 17 yasindayim annemlerin tv de isledikleri bi doktoru gormeleri ve benim derslere ilgim olmamasi ve dikkat dağanıklığı sebebiyle beni o doktora götürmeye karar verdiler doktor bana gunde 1 tane ritalin verdi ama kullandıktan sonra dikkatim faln toparlanmadi aksine cok daha kötü oldum uykusuzluk istah kapanıklığı daha da kötüsü kendimi duygusal olarak cok berbat hissediorm acaba ritalin i kullanmayi birakirsam bu sorunları vucudumdan atabilirmiyim?

 6. Sevgili Ozgur,

  Su andaki hissettiklerin ve yasadiklarin kullanmis oldugun ilacin yan etkileridir.. Bence bu yasadiklarini doktorunla paylas belki baska bir sey tavsiye edebilir. Ritalini birakinca tabikii tekrar normal onceki haline doneceksin. Ne zamandan beri kullandigini tam bilemedigim icin, yalniz ilaci kendi basina birakma karari alma, once doktorunla gorus derim.. Cunku aniden birakilan bu tip ilaclar, senin depresyona girmene sebeb olabilir. Onun icin bu konuyu doktorunun takibinde yaparsan senin icin daha iyi olur..:))

  sevgiler
  hulya

 7. msajıma karşılık verdiğiniz için tesekkür ederim öncelikle sevgili hülya =)birseyi daha merak ediorm bu ilaç hakkında,bu ilacın bireyde kalıcı etkileri varmıdır ve ilaci bıraktıktan sonra beyin eski faaliyetlerini ilac kullanmadan önceki gibi gosterebilirmi.. evet biras takıntılı gibi yasiorm ama ben bu ilaci kullanmadan önce sanki herseyi daha iyi anlayabiliodum..ayiptir sölemesi okuma ve yazmayi 3 yasimda öörenmistim:D. ama simdi sorun ettim sey ritalini biraktiktan sonra eskisi gibi olamicamdan korkuorm…(acayip bi post oldu galiba anlatamadim gibi hislerimi:D)

  sevgiler =))

 8. Sevgili Ozgur,

  Sakincasi yoksa bana biraz kendinden kisaca bahsedermisin??.. Mesela su an kac yasindasin??, Bu ilac kullanimi ne zamandan beri devam ediyor?.. Hoslandigin seyler ve hoslanmadigin seyler nelerdir?.. Yaratici ve yetenekli bir ruhun varmi?.. Okulda ve gunluk hayatinda yasadigin belli basli sorunlar nelerdir?. Hayatinda bu yonde olmasi ve olmamasi gereken seyler sence nelerdir?.. Gunluk beslenme listende neler var veya her zaman neleri cok tuketiyorsun?.. Gunluk yasantin nelerdir?..

  Oncelikle benim bu sorularimi cevaplarsan, benimde senin sorularina cevap vermem daha kolay olur!..:))

  sevgiler
  hulya

 9. selam tekrar hülya hanım =D gecen hafta 17 yasima girdim:P….hmm ilaci 2.5 haftadir kullaniorm gunde iki kere yarim yarim olmak üzere ama hergun kullanmiorm ilacı aklıma geldii zaman atiorm bi tane yarim :)dier postta yasdiim gibi cok erken yasta oorendim okumayi ve yazmayi 4 yasimda ilk altyazili filmime gidmistim:) hoslandiim seyler bilim spor ve müzikle ilgili herseyi cok sewerim assinda bunlarda yetenklide oldumu dusnuorm sporda bi cok madalyam var ayrica kendi kendime piyano calmayı oorendim bu sene icersinde klasik müzkten hoslanirim genelde akranlarimin yani sira ayrica yasitlarimla diil daha cok kendimden buyuk insanlarla vakit gecirmeyi daha cok seviyorum yas farkı olmaksizin herkesle cok iyi iletisim kurabilirim ve insanlari cok rahat guldürebliim 🙂 yeme aliskanliima gelince gunde 3 ekmek yememe ragmen doymak bilmeyen bi vucudum var buna ragmen cok 187 boyunda ve 72 kiloyum .D gunluk yasintimda ise olaylari cok kafama takiorm bi anda hayat icin cok umutluyken bi anda cok karamsar olabilyorum tek soronum ise surekli biseyler düsündüm icin o anda yaptiim seye konsantre olamam bu yusden de beni hiperaktif zannediolar hayır anlamdiimda Hülya Hanım doktor da 40 dk konusarak nasil anladi benim hasta olduumu acikcasi cok komik…bu kadar simdide yardımınz ve ilginniz icin cok teskkür edeirm Hülya Hanim ben olsam bu hasta cocukla mi uurascam derdim icimden :))

  sevgiler 🙂

 10. Sevgili Ozgur,

  Sana oncelikle ilk tavsiyem sitedeki butun yazilarin iceriklerini bir guzelce okuman, ancak kendini bu yonlu bilgilendirerek kendine yardimci olabilirsin.. Ozellikle tavsiye edebilecegim 12 Etkili Yontem isimli kitap ozeti cevirisini okuman yonunde.. Bunlari okuduktan sonra soyle oturup kendi uzerinde bir analiz yap, sorunun kaynagi nerden kaynaklaniyor acaba diye?.. Oncelikle sorunun kaynaginin nerden kaynaklandigini bulabilirsek, yasanan sorunlarini en aza indirmemiz daha kolay olacaktir..:))

  Ben bu tur cocuklarin kesinlikle hasta olduklarina inanmiyorum. Belkide cocuklari cok sevdigim icin, onlari daha fazla karamsarliklara itmeden, moral vermek, elimde bulunan bu guzel degerli bilgilerle onlari hayata tekrar kazandirmak icindir butun gayretim vede cabam!!..:))

  Bugun cok yogun bir gun benim icin.. Oncelikle bahsetmis oldugum linkteki ozetleri guzelce oku ve bana kendi uzerinde gozlemlediklerinden bahset, yarin vakit bulunca sana uzunca yazacagim dusuncelerimi..:)

  https://hiperaktivitece.wordpress.com/category/kitap-ozetleri/page/4/

  sevgiler
  hulya

 11. Gunumuzde bu tur sorunlar oylesine hortladiki sonuc olarak yapistirilmasi gereken bir etiket zaten hemen hazir, hiperaktivite teshisi, care olarak ise ilac onerileri ilk etapta.. Dunyayi ilac batakligina cevirerek, olmayan bir hastalik(tipta veriler hala kanitlanamiyor) gercekte varmis gibi bize satilarak, insanlari en zayif noktalarindan vurmaya calisiyorlar. Derin ve emek gerektiren cozumler yerine, hap cozumleriyle gunu kurtarmaya calisan yetiskinler ise on planda. Gunluk hayatin stress’li inisli cikisli yollarinda ilerlerken, ergen cocugunuzun ergenliginin vermis oldugu sorunlarla ilgilenmek yerine, sorunun gercek kaynagina inilmeden, yuzeysel olarak sunulan, ozellikle insanlari intihara bile surukleyecek yan etkilere sahip olan bu tur ilaclara bel baglaniliyor.. Sonuc ise; zaten su an bu ilac kullanimlariyla boyle bir ortama yelken acarak, cocukluklari yasanilmadan, gelecekte duygulari ve beyinleri korelmis, hic bir seyden zevk almayan, depress ve robot gibi istenileni yapan bir toplum olarak cikacaklar ortaya!!..
  Ozellikle teknolojinin degisimiyle birlikte, cocuklarimizda buyuk bir degisim yasiyorlar.. Sagimiz elektronik, solumuz elektronik, sagliksiz urunler, her yer soda ve sekerli yiyecek urunleriyle kaplandi, ister istemez bu tur seyler cocuklarin beyinlerinide etkiliyor. Buna yine ek olarak; sosyal olarak tembellesen bir toplumlada karsi karsiyayiz(tv, pc oyunlari, internet, text message vs)…
  Cogu zaman tembel, ise yaramaz, daginik, serseri ruhlu diye adlandirilan bu tur cocuklar aslinda istedikleri dalda cokta zekiler ve basarililar sadece okul dersleri onlara cok sikici geldigi icin dikkatleri dagilma yoluna gidiyor, odaklanamiyorlar.. Ama istedikleri alanda o dikkat daginikligi nedense yok oluyor??.. Bazi cocuklar sayisalsa iyidir, bazilarida sozelde.. Onun icin bu tur cocuklar, iyi olduklari yonde odaklaniyorlar.. Birde hayati dinleyerek degilde, dokunarak(el sanatlarinda cok basarililar, muzik, resim, spor vs..) ve birebir yasayarak ogreniyorlar.. Gordugum kadariyla muzikte ve sporda cok basarili ve yeteneklisin. Zaten hiperaktive teshisi konulan cocuklarda gizli bir yetenek ve gizli bir gizem var onlarda.. Onemli olan bu yetenegi on plana cikarip, o yetenegi uzerinde yogunlasinilirsa, daha iyi verimli sonuclar ortaya cikacaktir.
  Psikiyatristler genelde elinin altinda bulunan onceden hazirlanmis belirti kriterlerine bakarak bu taniyi koydugu icin cocugun ic dunyasina bakilmadan, dis dunyasina bakarak bu teshisi koyuyorlar. Genelikle gecminizle ilgili bir takim anket sorulari yanitlarsiniz.. Sonra okulda yasanan sorunlarla ilgili sorulari cevaplarsiniz ve daha sonra psikiyatrist bu formu karsilastirip sonra cocugunuza ve size bir kac soru daha sorduktan sonra; eger cogunuzun uzerindeki belirtiler, elindeki kritere gore 6’dan fazlaysa, hic gozunun yasina bakmadan niye, neden, nasil sorularini sormadan, sorunun kokenine inilmeden, hemen hazir olan etiketi yapistirir ve elinize bir recete uzatir.. Iste senin 40 dakikalik gorusmen bunun sonucudur..:))
  Gunluk hayatimdaki olaylari cok kafama takiyorum ve cabuk karamsarlasiyorum demissin?.. Bana biraz bu cumleni acabilirmisin?.. Surekli dusundugun sey, beynini devamli mesgul eden sey nedirde, o andaki seye odaklanamiyorsun?.. Kendini simdiden psikiyatristin sana sunmus oldugu sen hastasin tezine inandirirsan, kendini gercekten hasta hissedersin.. Oncelikle bu dusunceden siyrilman lazim, kendini hasta olmadigina inandirman lazimki kendine faydali olup, positive dusunebilesin!.. Biliyormusun beynimiz o kadar ilginc sirlarla kapli bir organki hala tam olarak bir kesfedilemedi!.. Bu cumle yapisiyla sunu ifade etmek istedim.. Eger beyin ve vucut mekanizmasi kisinin kendini hasta veya oldugune inandirirsa, icine yaydigi endise ile vucut mekanizmasinin kisiyi 48 saat icinde oldurmek icin saldiriya gectigini soylenir.. Durum boyle olunca care kimde bizde, her sey beynimizde bitiyor!.. Iyi seyler dusun, iyi seyler gerceklessin!..:))
  Ayrica “Hülya Hanim ben olsam bu hasta cocukla mi uurascam derdim icimden” demissin.. Acik sozlulugun icin cok tesekkurler. Ben sizi kesinlikle bir hasta olarak gormuyorum, benim gozumde cok masum bir konumdasin. Sorularini yanitlamak benim icin buyuk bir zevkti.. Yeterki bir seyler ogrendigini ve hayatina olumluluklar kazandirdigini, topluma guzel bir birey kazandirdigimi bileyim yeter!.. Bunlar benim icin mutlu yorgunluklar!..:)) Biliyormusun bu dunyada bana gore paradan ve maddiyattan daha onemli seyler var. Oda insanlik, insan ve cocuk sevgisidir!.. Onlari, hic bir sey satin alamaz benden…:)))))

  Sevgiler,
  Hulya

 12. Çok teşşükkür ederim düşünceleriniz için gercekten icimde bir umut kapisi acildi simdiden…:)Keşke annemlerde sizin gibi biriyle tanışsa simdi dicem ki onlara,su yazıyı okuyun bakalım icimdeki ritalin kuskusu niçinmiş bakın diye ,onlarda dicek “yok oole bisey eğer kötü olsaydı doktor yazarmıydı inanma sen orda yazılanlara” o yüzden laf da anlatamiyosun bazen diyorum ki keşke hic baslamasydım ilaca icer gibi yapsaydim atsaydim köseye bi yere :DD
  Mesela Hülya hanım su anda karamsara bağladığım seyde ben artık ritalin içmiyorum yani kendim karar kaldım devamını içmiycem die saten en fazla 1 hafta icmisimdir ama hala etkisinden kurtulamadım sanki.. bu ilac kalıcı bi etki mi yaratmaktadır vücuttan atilmasi mümkün diğilmidir eskiden olsa ne düşünürsem aynen kopyalıyabilyordum etfafimdaki seyleri sanki artik o kadar da zeki değilim ya da bu benim içimdeki süphe ritalin hakkinda okuduğum etraftaki yazılardan kaynaklanıyordur belki siz anlarsınız ne kastetiğimi…ayrıca site cok dolu bi site umarim insanlar burdaki baslıkları gelip okuyorlardır gercekten cok emek var insanlara yardım etmeyi hedef olarak seçmissiniz umarım emeğiniz karşılığımı alırsınız ve insanlarda bu emeğin farkına varırlar…:)

  Saygılar =)

 13. Sevgili Ozgur,

  Guzel dusuncelerin icin cok tesekkurler.. Ben hep suna inanirim.. Insan oncelikle kendini bilgilendirip, kendi kendinin doktoru olmalidir!.. Yeterki istekli ol, ogrenmenin yasi yok!.. Eger mutlu ve huzurlu bir sekilde yasmak istiyorsaniz, care sizsiniz yani kendiniz!..

  Ben yabanci bir ulkede yasadigim icin, burda yasanan olumsuzluklari bildigimden dolayi, elimden geldigince bildiklerim ve duyduklarim olcusunde kisilere yardimci olmaya, uyarmaya calisiyorum. Uzattigim elmaya uzanmak isteyen ister, kendi payina duseni alir!!…:))

  Simdi ailen konusunda bir sey diyemeyecegim!.. Doktorlar her seyi bilir tezinede pek inanmiyorum. Onlarda elindeki bilgiler istatikler ve calismalar sonucu hareket ediyor, mesleklerinin devami ilaclarin kullanimiyla devam edecegi icin, zaten aksini savunamazlar!!.. Ama sana bir sey soylemek istiyorum, eger Turkiyede yasiyorsan ozellikle su ceviriye sunulan ve satilan su kitap’i hem senin, hemde ailenin okumasini siddetle tavsiye ediyorum.. Kitap’in ismi “Satilik Hastaliklar” Yazari ise “Ray Moynihan ve Alan Cassel”.. Eminim ailen bu kitap’in icerigini okuduktan sonra artik ayni sekilde dusunmeyeceklerini soyleyebilirim..:))

  Bu ilaclarin kullaniminin kisa vadede kullanimi dusundurmuyor beni uzun vadedeki kullanimi dusunduruyor??.. Simdi anlattigina gore iki haftadir bu ilaci kullanmissin ama gordugum kadariyla duzenli kullanmamissin!.. Eger duzenli kullanmazsan etkisini gostermeyebilir. Ilaclarin yapisi kimyasal maddelerle dolu oldugu icin su an vucudun bu kimyasallarin etkisinde, zamanla vucuttan bu toksinleri attiktan sonra bu etkisinden kurtulacaksin. Bu kadar kisa bir kullanim sureci icinde etkisinin kalici olacagina inanmiyorum..:))

  Sana bir sorum daha var.. Ailen neden senin bu ilaclari kullanmani istiyor veya istedi?.. Belli basli sorunlariniz nelerdide boyle bir adim atildi?. Beni bu konuda biraz bilgilendirebilirmisin?..

  Son olarakta sunu eklemek istiyorum. Gecen ay meshur dunyaca unlu psikiyatrist Atilla Turgay, evinin balkonundan asagiya atlayarak intihar etti. Simdi bu kisinin intihari benim kafamda cok soru isaretleri uyandirdi?.. Demekki doktorlarda her seyi bilemezlermis, kendilerini intiharin esigine birakabilirmisler.. Neden biliyormusun psikiyatristlerin sunmus olduklari uyarici ilaclar(ritalin, adderall, concerta, prozoc vs..), depresyon ilaclari, amfetamin iceren ilaclar, uzun sure kullanimlari sonucu kisilerin duygularini koreltip, intihara surukluyor.. Onun icin benim uyarim hep bu yonde, dikkat edin kendinize. Mutlulugu bu ilaclarda arayip,, bel baglamayin bu tur ilaclara, care sizsiniz, kendinizsiniz demek istememdi!..:))

  Bizimle paylasmak istediklerin olursa, cekinmeden istedigin zaman paylasabilirsin sorunlarini.. Ben hep burada olacagim sizler icin..:))

  sevgiler
  hulya

 14. kızım 8 yaşında doktorumuz ritalin 10mg günde 3 kez yarım verdi ama ben yazılanları okuyunca çok endişelendim çocuğum için iyilik yapayım derken kötülük yapmak istemem asla…ama çektiklerimi ben biliyorum tabiii yardımcı olursanız sevinirim

 15. Sevgili Nihal Hanim,

  Oncelikle 8 yasinizdaki kizinizdan biraz bahsedermisiniz?.. Cektiklerimi bir ben biliyorum derken, neler yasadiniz?.. Ne zamandan beri kullanmaya basladiniz?.. Basladiktan sonra hayatizda ne gibi olumlu ve olumsuz seyler oldu?.. Kendinizce gozlemlerinizi bizlerle paylasirsaniz herkes icin daha aydinlatici olacagina inaniyorum vede yardimci icin benim size verecegim cevaplarda sizin yazacaklariniza bagli..:))

  sevgiler
  hulya

 16. tekrar merhaba hülya hanim.. 🙂

  Ailemin bu ilaci bende kullanmak istemelerinin tek sebebi benim derslere olan ilgisizliğimdi tek sebep bu!:) ve evdekilerin her tv de gorduklerine inanması tabi doktorda epey iyiymis insanların aklını celmekte ve kendi reklamını yapmakta…:)Doktor bana sunu soylemisti sen bu ilaci 15 gun ic sonra bıraktığında herseyde daha başarılı olcaksın demisti,lakin herseyde daha da başarısız oldum, oldukça ironik…Ayrıca ilacın etkisinden midir nedir onceleri iyi olduğum herseyde sanki o islerdeki en berbat kisiyim gibi hissetmeye ve kendimi inandırmaya basladım ve sonucda gercektende böyle oldu niyeyse artık basarılı olamicakmisim gibi gelio:( Acaba ben depresif biri mi oldum:S ve bu ilacin etkisi mi anlayamadım…vucuttaki toksinleri atinca ilacın etkiside gecer demeissiniz yaklasik 1.5 hafta oldu ve hala etki hala üzerimde sanki herzaman boyle olcak gibi gelio yoksa bunlarin hepsi beynimin bana yaptığı bir pskoljik oyun mu çözemedim doğrusu

  Ayrıca sizle konusmak gercekten cok memnun edici birsey cunku cevremde bunları anlatabileciğim yada anlayabilcek insan yok…tekrar tesekkür etmek isterim yardımlarizdan dolayı 🙂

  saygılar Özgür =)

  • özgür biraz geç oldu ama 😀 ritalini düzenli ve zamnlı içmen gerek o yüzden tkisini göstermemiştir 🙂

 17. Sevgili Ozgur,

  Ben bu ilacin 15 gun boyunca kullanipta, biraktiktan sonra daha basarili olacagina inanmiyorum.. Niye dersen, ilaclar kullanildigi surece etkili oluyor, biraktiktan sonra yine basa donus basliyor.. Bazen siteye Tumerkan isimli arkadasimiz kendi gozlemlerini paylasir bizlerle. Onun tecrubelerinde gore yani 10 sene gibi devamli bir kullanimi olmus.. Ilaclari aldigi surece derslerine odaklanmis ve gecenlerde artik doktoru bunu kullanmamasi gerektigini soylemis, oda biraktiktan sonraki hislerini paylasmisti bizlerle.. Yani ilaci tek tedavi sekliymis gibi sunuyorlar ama gordugum kadariyla tedavi ettigi bir seyde olmamis Tumerkan’da.. Bu ilaclar aldiginiz surece beyni cok guzel uyarir ama almadiginiz zaman kendinizi depress, dibe cokmus bir sekilde hissedersiniz!.. Soyle benzetmek gerekirse; Nasil uyusturucu kullanan kisiler o an aldigi zaman kendini nasil iyi hissediyorsa, almadigi zaman ise ne kadar kendini kotu diplere vurmus hissediyorsa, duyulan bu hisleri hemen hemen buna benzetmek gerekir.

  Ayrica kisilerin duzuncelerini, gozlemlerini ve bire bir tecrube ettiklerini bizlerle paylasmalari cok mutlu edici.. Zira bu dusunceler olmasa elma ve armutlari nasil kiyaslayabiliriz degilmi?.. Yasanmis tecruler yazilan ve cizilenler hepimiz icin dah aydinlatici oluyor!.. Eger kendini daha iyi hissettiriyorsa Her zaman dusuncelerini bizlerle paylasabilirsin. Yeterki yapacaklarini gonulden iste ve ona erismeye calis, ben senin her seyi basaracagina inaniyorum!..:))

  sevgiler
  hulya

 18. öncelikle cevabınız için çok teşekkürler ritalin hakkında bilgi toplarken yazılarınızı okudum cevap alamam düşüncesiyle yazmıştım aslında kızım dan bahsedeyim çok haraketli 4 yaşında bi kardeşi var ben istiyorum ki arkadaş gibi büyüsünler olmuyor çok uyumsuz ufaklığıda azdırıyor bi ortamda otururken hep sorunlar ondan çıkıyor hep mutsuz ben elimden geleni yapıyorum anlatamam arkadaş gibi olmaya çalışıyorum ama ne yapsam olmuyo hep sıkıntılı kendi kendine huzursuz yemek yemesi aynı uyuması öyle bi şeye kafasına taktımı olacak en ufak şeyleri bile ama yapıldımı hiç kıymeti yok geleceği için endişeleniyorum neden önü pasparlak olacakken olmasın ki….bu yüzden bi uzmandan yardım almak istedim etrafımdaki insanlar biraz abartılı bulsada ama ben bir anneyim …pazartesiden beri yani 3gün oldu günde 3 kere yarım veriyorum baş ağrısı azda olsa mide bulantısı yapıyor ama daha çok küçük üzülüyorum işte…kesin çözüm mü sürekli kullanmamız gerekir mi bilmiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..bide yanlış anlamazsanız bu konudaki eğitiminizi merak ediyorum

 19. öncelikle cevabınız için çok teşekkürler ritalin hakkında bilgi toplarken yazılarınızı okudum cevap alamam düşüncesiyle yazmıştım aslında kızım dan bahsedeyim çok haraketli 4 yaşında bi kardeşi var ben istiyorum ki arkadaş gibi büyüsünler olmuyor çok uyumsuz ufaklığıda azdırıyor bi ortamda otururken hep sorunlar ondan çıkıyor hep mutsuz ben elimden geleni yapıyorum anlatamam arkadaş gibi olmaya çalışıyorum ama ne yapsam olmuyo hep sıkıntılı kendi kendine huzursuz yemek yemesi aynı uyuması öyle bi şeye kafasına taktımı olacak en ufak şeyleri bile ama yapıldımı hiç kıymeti yok geleceği için endişeleniyorum neden önü pasparlak olacakken olmasın ki….bu yüzden bi uzmandan yardım almak istedim etrafımdaki insanlar biraz abartılı bulsada ama ben bir anneyim …pazartesiden beri yani 3gün oldu günde 3 kere yarım veriyorum baş ağrısı azda olsa mide bulantısı yapıyor ama daha çok küçük üzülüyorum işte…kesin çözüm mü sürekli kullanmamız gerekir mi bilmiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 20. Sevgili Nihal Hanim,

  Gunluk benimde bir calisma tempom oldugu icin elimden geldigince sitede sorulan sorulari zaman buldukca cevaplamaya calisiyorum.. Simdiye kadar pek cevap vermemezlik etmedim niye boyle bir dusunceye kapildiniz anlamadim?..:))

  Sitede bulunan yazilarin butun iceriklerini okudunuzmu?.. Yasadiginiz sorunlara yonelik oncelikle “12 Etkili Yontem” isimli ceviri ozetini okumaniz yonunde!.. Bu davranis problemleri belki sizin daha once goruntuleyemediginiz baska sorunlardanda kaynakli olabilir.. Oncelikle vaktiniz oldukca sitenin icindeki hazirlanmis diger alternative yaklasimlar iceren yazi iceriklerinide okumaniz ve kendinizi bu yonlude bilgilendirmeniz yonunde..:)

  Gordugum kadariyla kiziniz, kucuk bir kardese sahip, hircinliklari, huysuzluklari, davranislari kardesini kiskanmaktan dolayi olabilirmi?.. Kardesi olmadan oncede bu tip davranislar icindemiydi?.. Yazdiklariniz kadariyla yeni baslamissiniz ilac kullanimina.. Kisa vadedeki yan etkileri, bas agrisi, mide bulantisi, istahsizlik, uykusuzluk, buyume oranini durdurma, kimisinde yuzde tik olusma, gevis getirme hareketleri goruluyor. Uzun vadedeki yan etkileri ise cok tartismali, kisiden kisiye degisiyor. Ama yaptigim arastirmalarda okuduklarim karsisinda bir anne olarak, beni hic hosnut etmeyen seyler cikti karsima.. Uzun kullanimlari sonucunda Ritalin yuzunden olen cocuklar oldu, kalp duvarlarinda sertlesmeler oldugu ortaya cikti, kalp buyumelerine neden oldugu gozlemlendi. Bagimlilik ve uyusturucu kullanimina sebebiyet verdigi goruldu.. Zaten doktorlarda bunu biliyor ama hep sunu soyluyorlar.. “Ritaline dogru doz ayarinda kullanildigi surece zararsizdir yani bir nevi bagimlilik yapmaz” diyorlar ama simdi bu cumle yapisina dikkat edecek olursak peki dogru doz ayarinda kullanilmazsa neler olur???… Kendileride cok iyi biliyorlarki bu ilaclarla cocuklar rahatlikla abuse(suistimal) edilebilir.. Benim cevremde gorduklerim ise oglumun arkadaslari hem Ritalin kullaniyorlar, hemde uyusturucu.. Niye diye sorarsaniz onlara her ikisini bir arada kullanmak cok guzel kafa yapiyormus??.. Cocuklar aptal degilki; ilerki yaslarda her seyin farkindalar!!.. Yine tanidigim arkadaslarimdan birisinin oglunun uzun yillar kullandigi Ritalin yuzunden cocuk beyin islevlerini yitirdi.. Aile keskeler icinde cok pisman oldu ama olanla bitmise care yok!.. Bu herkesin basina gelecek diye bir sey yok ama maalesef bu tur olaylarda yasaniyor. Yani ortada her zaman alinmasi gereken bir risk var!..

  Ritalin ve buna benzeyen ilaclar gercekten cok etkili cunku bir uyarici oldugu icin, pur dikkat cocugu dersleri konusunda cok guzel etki ediyor. Otur dersin oturur, sus dersin susar. Dersini yap dersin yapar. Davranislari konusunda duzelmeler olur ama yine tekrarliyorum ilaclar kullanildigi surece etkilidir, birakinca ayni sorunlar size yine tekrar yansima yapacaktir. Ritalin tek basina kesin cozum degil, bunun yaninda ek yardimlarda almaniz gerekecektir. Siz belki anne olarak cok rahat edeceksiniz ama birde cocugunuza sorun neler hissedebilecegini veya hissettiklerini?… Tabikii bir anne olarak karar sizin.. Gercekten yazdiklarimla vermis oldugunuz karari etkilemek istemiyorum. Bir donem deneyin. Arti ve eksilerini siz kendiniz gozlemleyin!..

  Birde benim bu konu ile egitimimi merak etmissiniz?.. Benim bu konu ile ilgili bir uzmanligim yok(yani ne bir doktorum, ne psikologum nede bir psikiyatrist, vs.) sadece bende sizin gibi bir anneyim.. Bu konulari 4 yasindaki oglum icin gecen yillarda derinine(enine boyuna) arastirdigim donemlerde, uzmanlik dalim olmadi ama uzmanlik derecesinde kendimi cok iyi bilgilendirdigimi soyleyebilirim..:))

  sevgiler
  hulya

 21. hülya hanım yine ben nihal inanın ki o kadar kafam karıştı ki karşınızdaki bi doktor güvenmeyip ne yapabilirsiniz ki inanın ben işin rahatlık kısmında asla değilim benim için çocuğumun huzurlu ve rahat olması önemli sadece iyi bir anne olmak istiyorum ileride sorun yaşamasın diye ama yazılanları okudukça hatamı yaptım sorusuyla dolaşır oldum ilacı kullanmaya başladık ama bide bana sorun sanki azar azar zehir veriyormuş gibi hissediyorum okula bile yollamıyorum belki bişey olur diye sürekli gözümün önünde olsun istiyorum ama başka ne yapabilirim inanın ki şaşırdım artık kızım için bi yaz kursu araştırıyorum bişeylerle sürekli uğraşması çok iyi olur dedi doktor ama ilacı kullanırken nasıl olacak bilmem insanın ne yapacağını bilememesi inanınçok kötü şimdi bu arada doktor ilaç için bi çizelge hazırladı ilk hafta işe yaramazsa 6.gün bütün yarım yarım vericem günde 3defa verdiğim için 5 gün sonunda işe yaramazsa tekrar taki bir ay bitimine kadar inanın düşünmekten yoruldum
  şimdiden ilginiz ve yorumlarınız için teşekkğrler nihal

 22. Sevgili Nihal Hanim,

  Su an icinizdeki karmasalari bir anne olarak cok iyi tahmin edebiliyorum. Lutfen panik olmayin!.. Siz simdilik baslamis oldugunuz tedavinize bir donem devam edinm, gelismeleri gozlemleyin, doktorunuza danismadanda kullanmis oldugunuz ilaci aniden kesmeyin zira aniden kesilen bu ilaclar sonucu cocugunuz depresyona girebilir!!..

  Size zamanim olunca genisce yazacagim yine dusuncelerimi. Karsimizdaki doktora guvenmeyipte ne yapabilirizki demissiniz!.. Bu konu ile ilgili size ilk onerim su an, Turkiyede ceviriye sunulup satilan su kitapi alip okumaniz yonunde.. Kitap’in icerigi hem cocuklari, hemde biz yetiskinleride cok ilgilendiriyor. Kitap’in icerigini okudukca cok sasiracaksiniz!!.. Sizede okumanizi oneriyorum ve kitap’in ismi su, “Satilik Hastaliklar” Yazari ise “Ray Moynihan ve Alan Cassel”..

  Haftasonu vakit bulunca uzunca yazacagim size tekrar..:))

  sevgiler
  hulya

 23. sevgili hülya hanım bende ilacı birden kesmeyi düşünmüyorum en azından ilk kontrolümüze kadar 29unda yine doktor hanım görmek istedi ama sanırım doktorumuza tepkili olacağım 12 etkili yöntemi biraz okudum ve şaşırdım işin açıkçası kan tahlilide istemesi gerekiyormuş yanlış anlamadıysam kandaki kurşun falan çok kapsamlı bakamadım ama buradaki doktorumuzla bunu bi konuşacağım.önerdiğiniz ktabı alacağım . umarım doktorla görüşme zamanımız çabuk gelir çünkü inanılmaz tedirginim .tekrar görüşmek dileğiyle teşekkürler….

 24. Sevgili Nihal Hanim,

  Size genis elden yazayim istedim ama o firsati bir turlu yaratamadim bu haftasonu. Sadece yazmis oldugunuz mesajiniza istaneden sunlari eklemek istedim. 12 etkili yontemin hangi bolumunde okudunuz kan tahlilide yapmasi gerekiyormus yanlis anlamadiysam demissiniz!!.. Psikiyatristler genellikle koyacaklari teshislerde kan tahlili veya biyolojik testler yapmazlar vede istemezler.. Onlarin isi sadece ellerinde bulunan belirti kriterlerine gore, cocugunuz uzerindeki belirtiler uzerine bu teshis ilk randevunuzda 40 dakika icinde konur.. Onlar ellerindeki ilaclarin sihirli iksirine inandiklari icin, hemen elinize bir recete tutusturulmasi ise zaten kacinilmaz.. Ne soylerseniz soyleyin onlara, onlarda inandiklari davadan vazgecemeyeceklerdir..:)) Size birde sitedeki ebeveyn hikayelerinide okumanizi tavsiye ediyorum, orada ilac kullanan kisiler dusuncelerini cok guzel ifade etmisler.. Dilek hanimin hikayesi ise uzun, aciklayici ve cok dusundurucu..:))

  sevgiler
  hulya

 25. Asgidaki yazilanlar benim yillar once yazdigim ebeveyn hikayelerine ekledigim, bizim kendi hikayemiz, okumayanlar icin asagiya kopyaliyorum..:))

  Bizim hikayemiz ise şöyle; benim ogluma 4 yaşında, yarım gün krese ve yarım gün gittiği ana okulunun sayesinde bu etiketi yapıştırdık. Bana göre 4 yas civari, çocuğun her yönüyle gelişme ve öğrenme çağı!.. Tabikii merak ettiği bir şeyi sormak, dokunmak isteyecek, tabikii fiziksel enerjisini harcamak için hareketli olacak, sorduğu soruya karşılık yeterli cevap bulamamışsa kafasında bir şey şekillenene kadarda sormaya devam edecek. Netice olarak bunlar okul kurallarına ve sistemine gğre aykırı, kuralları yıkmakla ve söz dinlememekle suçlanacak!!.. Bunun sonucunda çocuğunuz normal davranışlar içerisinde değil, dış görünüşüne ve davranış hareketlerine bakıarak verilen bu karar ise sizi psikiyatriye doğru yönlendirecek!..

  Okulun ve bir arkadaşımın doktor tavsiyesi üzerine gerekli uzmana gittik.. Doktorumuza okul tarafından doldurulmuş olan kağıtlarıda kısa bir tanışma faslından sonra ona uzattık.. Oda bize geçmişle ilgili olarak doldurulması gereken, kağıt parçalarını elimize doğru tekrar uzattı. Kağıt üzerindeki gerekli şıkları işaretleyip verdikten sonra, kendince kağıtlara bir göz gezdirip, oğlumu birkaç teste daha tabii tuttu!.. Yapılan testlerden birisi; elinde bir minik topu yere zıplatarak oğlumdan bunu yakalamasını istedi..(topta o kadar minikkiii, hani şu büyük bilye top büyüklüğünde bir şey) oğlumun o minik topu bir hamlede yakalamasını istedikii, henüz oğlum 4 yaşında idi!!. O anda bu minik topu yakalamak mümkünmü, iki üç zıplamadan sonra topu yakalayabildi.. Hemen bana; bakın çocuğunuzun dürtüleri hala gelişmemiş, topu bir hamlede yakalayamadı dedi!!.. Neyse oğlumun eline kalem kağıt verilerek, ondan harfleri yazması istendi.. Harflerden B, D, N, Z harflerini ters(diğer tarafına çevirmis) yazmış.. Bu yaşlarda 4 yaş civarındaki çocuklarda zaten cogu çocukta bu sorunlar mevcuttur, bana göre; zamanla alıştırma yapa yapa buda aşılabilir!!.. Sizce buda gösterilmesi gereken büyük bir kusurmudur veya bozuklukmudur?.

  Toplam görüşmemiz 15-20 dakikayi geçmedi.. Karar Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite teşhisi konularak, elimize Ritalin recetesinin uzatlmasıyla bitti!.. Bana o zaman hiç bir şekilde ilacin yan etkileri hakkında en ufacık bir bilgi dahi verilmedi. Benim ise o dönemler, DESH ve ilaçlar hakkında en ufacık bir bilgim bile yoktu. Eşimde yapılan testleri hic mantıklı bulmadı ve verilen karara karşı çok tepki gösterdi… Gerçektende yukarda yaşamış olduğumuz olaya bakaraktan, dış görünüşüne ve hareketlerine bakılaraktan verilen bu karar vede ilaç banada işin açıkcası çokta mantıklı gelmedi?? Niye derseniz; bilimsel olarak, hiçbir açıklama şekli yok bunun!.. Ne bir kan tahliline, nede bir beyin scan’nine bakıldı.. Verilen karar ise; sadece ve sadece dış görünüşüne ve hareketlerine göre konuldu! Sizcede bunun bilimsel bir açıklaması olabilirmi?..

  Bundan sonraki adımlar, benim bu konu ile araştırmalarım ve kendimi bilgilendirmelerimle geçti.. Tabikii bir doktorla kalmadım, çünkü yukardaki yaklaşım şekli beni hiç bir şekilde tatmin etmedi vede hoşuma gitmedi.. Değisik değisik psikiyatrilere yöneldim.. Bir kere ismi konmuştuya, bu nedenle diğer doktorlarda, bu testlerin hiçbirini yapma gereği bile duymadı!!.. Onlara göre zaten hazır konulmuş bir tanı vardı, ne gerek vardıki tekrara!!… Hepsinin genel fikri ise ilaç önerisi, hiç bir alternatifim yoktu.. Bir ay dene, ne kaybedersinki, farkını sende göreceksin dediler.. 10 -15 dakikalik bir görüşmeden sonra yine elinizde bir Ritalin reçetesi. Ve yine şunu özellikle hatırlatmak istiyorum, bu doktorlar tarafındanda, hiç biri bana bu ilaçlarin hakkında, yan etkilerinin neler olabileceği konusunda hiç bir bilgi vermediler… Kendilerinden çok emin bir şekilde, işte buyrun reçeteniz!…

  Araştırmak ve bilgilenmek adına okudum.. Okudukça her geçen gün daha değisik görüntüler ve bilgiler yakaladım!.. Bu küçük yaşta verilen amfetamin ilaçlarının getireceği olumsuzlukları okudukça durmadan kafamda soru işaretleri belirmeye basladı ve nedense bir anne olarak içim elvermedi vede işin açıkcası çokta sıcak bakamadım bu olaya!.. Nedir bu ilacin arkasina sığınmışlık anlayamıyorum. Kolayı seçmek değilmiydi bu?.. Kolayı seçmekten kastım Ritalin’i verip sorunların aşıldığını görmek değil elbet. Aşılmıyorda, çünkü ilacı kullanan arkadaslarımdan biliyorum!!.. İlacı verip, asıl görülmesi gereken sorunları görmezden gelmeye çalışmak.. Sorunların kaynağına inip, nedenini bulup, çözüme davranışsal yöntemlerle yaklaşmaktansa çocuklarımızı kendi ellerimizle etiketleyerek, hasta damgası vururak, onları ilaca mahkum ediyoruz.. Bu minik bedenlerin ve taze beyinlerin ise hiç bir seçim hakları yok, hapı yutmaktan başka!!. Hep kabahati çocuklarımızda arıyoruz, acaba bizlerde hiç mi hata yok???..

  Zaten okuduklarım ve öğrendiklerim kadarıyla; kullanılan ilaçlar, çocukların akademik performansyonuna tam olarak yardımcı olmuyor. Yapılan araştırmalarda ilaç kullanan çocukların akademik notları yönünden, çok az yardımcı olduğu ispatlanmıştır. Ebeveynlerin sık sık yaptığı bir hata ise; çocuklarının sırf okul performansyonunun yukarı çıkması vede başarılı olması işin, asıl sorunların kaynağını görmemezlikten gelerek, çözümün sadece ilaçlardan geleceğine inanırlar..

  Öncelikle şu iyi anlaşılmalıdırki; verilen ilaçlar çocukların aklına daha fazla akıl veya zeka katmaz!.. Yine burada, çocugun kendine çok büyük bir görev düşmektedir.. Kendi kendine çalışmak vede başarılı olmak!.. Bana göre; verilen ilacin anlamı, daha çok sustur, sakince oturttur, söyleneni yap vede dinle amacını taşır!. Çünkü verilen uyarıcı ilaçlar beyni daha fazla uyardığı için, çocuğun fokus olmasını sağlıyor.. Buda kısa vadede işe yarıyor ve etkili olmuş gibi görünüyor.. İş uzun vadeye dönüşünce; bu sefer verilen ilaçların etkisi azalıyor ve değisik yan etkileri şeklinde değisik tepkilere dönüşüyor. Bunun üzerine uzmanlar, çareyi ya dozu artırmakta buluyorlar veya bu ilaç çocuğunuza yaramadı, başka bir ilaç ismi deneyeceğiz diyerekten, diğer amfetamin ilaclarına yönelterek, çocukları sanki bir kobay gibi kullanarak, kendilerince çözüm yolu üretmeye çalışıyorlar.

  Kullanilan ilaçlar ise sadece belirtileri örtbas eder, tedavi etmez!. İlaçlar bırakılınca, bu tip belirtiler yine ortaya çıkarak, tekrar yansıma yapacaktır. Ritalin etkisini, sırf HADE tanısını yiyen çocuklarda gösterdigi gibi, diğer herhangi bir insana verildiğindede aynı etkiyi gösterir, çünkü uyarıcıdır!… Aslında asıl görülmesi ve çözülmesi gereken başka sorunlar varken(bunlar çocugun etrafında gelişen bir sürü etken olabilir) özellikle kırmızı reçete ile verilen ve DEA’nin schedule II listesindeki, uyarıcı niteliğindeki bu tehlike arzeden kimyasal toksinlerin, çözümünü bu ilaçlara bağlamak neden???

  Okuduklarımdan yola çıkarak, bu nedenle elime geçen her reçeteyi yırttım attım çöpe!!.. Zaten 1998′de yapılan Uluslararasi sağlık örgütünün düzenlediği, DESH hakkında dünyanın her yerinden katılan uzmanlarca yapılan üç günlük konferansta yapılan tartışmalarda, DESH’nin artık bir norolojik beyin hastaligi olmadığına karar verildi..Çünkü ellerinde objektif(bilimsel) olarak hiç bir kanıt yok!!.. Bunun üzerine kafamın içinde oluşan sorulardan dolayı, durumlar böyle seyredince; oğluma hiç bir şekilde bir doz dahi ilaç vermedim.. Çünkü onun hiç bir seçme sansı yoktu zira o elinde kendi savunması olmayan küçücük bir çocuktu, onun adına ben karar veremezdim çünkü kendisi bir yetişkin degildi!!.. Bu nedenle ilaci vermediğim icin vicdanen içim çok rahattı. Onu susturup, yatıştırıp bir köşeye oturtup, zombie(ruh) gibi ortalıkta dolaşmasındansa, zor olanını yaniii çocugum için mücadeleyi seçtim!..

  Dersleri ile ilgili özel dersler aldırdım.. Okumayı bir ay gibi bir sürede çok çabucak öğrendi ve bu hızlı gelişim bizide çok şasırttı.. İsteyince başarıyor, hoşlanmadığı, sıkıcı bulduğu dersleride askıya alıyor(yazı yazmak, okumak, tarih, coğrafya vb..).. Yeterki istesin; istediği zaman, sevdiği konularda dikkatinide çok güzel yoğunlaçtırıyor. Enerjisini harcaması için onu spor faaliyetlerine yönelttim.. En sonki kararı ve severek isteyerek oynadığı buz hockey’i oldu.. Ve bu konuda çok başarılı vede istekli, fırtına gibi esiyor buzun üstünde.. O mutlu ve başarılı oldukça, ben dahada çok mutlu oluyorum.. Çok renkli, hareketli, daldan dala atlayan hayatımız ve mücadelelerimiz hala devam edip gitmekte!!..

  En büyük pişmanlıklarım arasında, okulun zorlaması ile, bu etiketi kendi ellerimle çocuguma yapıştırmak oldu.. Çünkü okulunda bir kere sicillenince, en ufacık bir olaydada hep karşıma çıkmaya devam ediyor vede edecekte!!… Bir kere kayıtlara geçtimi, bir daha kurtulus yok!.. Çünkü artık çocuğunuzun bir ismi vardır ve en ufacık bir şeyde hep göze batan odur ve kara listededir. Çok ama coookkk pismanım, bu etiketi oğluma kendi ellerimle yapıştırtığım için.. Ama önceden nereden bileceksinizkii, önünüzdeki ilerleyen yillar sonra, işin bu boyuta gelebileceğini?.. İşte bizim hikayemiz, böyle başladı ve böyle bitti.. Burda, coğu ebeveynde benim geçtiğim, bilimsel hiç bir açıklamasi olmayan bu aşamadan geçiyor..

  Sonuç gercekten hayal kırıklığından ibaret.. Oğlumun yaramazlıkları, afacanlıkları, saati saatini tutmayan davranış ve düşünceleri artık banada tuhaf gelmiyor, zira bende alıştım artık onun bu renkli, hareketli hayatına!!.. Verilen ilaçlarla onu susturup, zombie(ruhsuz gibi ortalıkta dolaşmak) gibi olması yerine, bırakayımda içinden gelerek, istediği gibi yaşasın, doya doya o içindeki çocuğu, çocukluğunu!.. Çünkü bir daha bu çocukluğa, geriye dönüş olmayacak onun için!!..

  sevgiler
  hulya

 26. Sevgili Ebeveynler,

  Daha once size onermis oldugum kitap’in yani orijinal ismi “Selling Sickness” olup, turkceye uyarlanip cevrilen “Satilik Hastaliklar” isimli kitap’in giris yazini bir sitede gordum onu sizin icin okumaniz icin burayada kopyaliyorum. Okumanin ve kendimizi bilgilendirmenin yasi yok.. Kendimizi bu konuda ne kadar bilgilendirirsek, disardan gelebilecek tehlikelere karsida o denli kendimizi, cocuklarimizi ve toplulumuzu korumus oluruz. Care iletisimde, iletisimlerimiz ve paylasimlarimiz bol olsun!!.. Iste bahsetmis oldugum kitap’in onyazisi..:))

  “Aslında hasta değiliz! Ama ilaç devleri pazarlama illüzyonuyla hepimizi “hasta etmek”, her sağlıklı insana ilaç satmak istiyor.” Evet kitabı ilk kez elinize aldığınızda bu “şok edici” cümlelerle karşılaşıyorsunuz. Ve uydurma hastalıkların profesyonellerce yaratılıp bu hayalin nasıl topluma pazarlandığını okumaya başlıyorsunuz. Bu hastalıkların tedavisi için yan etkileri bol kimyasalların insanlara nasıl milyar dolarlar karşılığı içirildiğini çok açık bir şekilde görüyorsunuz. Hayykitap’tan yayınlanan “Satılık Hastalıklar”, sağlık alanında uzmanlaşmış dünyaca ünlü Avustralyalı bir gazeteci ile ilaç politikaları üzerinde uzmanlaşmış Kanadalı bir araştırmacının titiz çalışmalarının ürünü. İkili, büyük ilaç firmalarının “mallarını” sağlıklı insanlara da satabilmek için uyguladığı manipülasyon taktiklerini, pazarlama yalanlarını derlemiş! Tamamı belgeli ve kaynak göstererek… “Satılık Hastalıklar” özellikle 10 “hastalık” üzerinde yoğunlaşıyor. 1.Yüksek tansiyon 2.Depresyon 3.Yüksek Kolesterol 4.Kadınlarda Cinsel İşlev Bozukluğu 5.Menopoz 6.Sosyal Anksiyete 7.Dikkat Eksikliği Sendromu 8.Osteoporoz 9.İrritabl Bağırsak Sendromu 10.Regl Öncesi Disforik Bozukluk Dolayısıyla kitabı, kendisine yukarıdaki hastalıklardan biri yönünde teşhis koyulmuş herkes okumalı. Okumalı ve sormalı kendine: “Acaba ben de ilaç firmalarının tuzağına düşenlerden biri miyim?” Sorunun yanıtının “evet” olma olasılığı yüksek çünkü kitaba göre 500 milyar dolarlık cirosu ile ilaç sektörü “malını” pazarlamak için her yolu deneyebiliyor. 100 binlerce kişilik ilaç tanıtım elamanı ordusu, yine binlerce kişiden oluşan “reklâm-PR” ordusuyla işbirliği yaparak herkesi şuna inandırmaya çalışıyor: “Aslında hastasınız”… Dünyayı ilaç bataklığına çevirmek isteyen profesyonel hastalık satıcıları insanları zayıf noktalarından vurmaya çalışıyor, korkuyu pazarlıyor. Günlük hayatın sıradan iniş çıkışlarını mı yaşıyorsunuz? Yafta hazır; psikiyatrik hastalığınız var. Ya da çocuğunuzda ergenlik çağının basit gerilimleri mi var? İlaç şirketlerine göre bu da tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Üstelik insanı intihara bile sürükleyecek yan etkilere sahip ilaçları ömür boyu kullanarak… Kolesterol tuzaklarına ne demeli? Kolesterolün bizim için olmazsa olmaz bir madde olduğunu unutturup, yabancı düşman bir maddeymiş gibi gösteriyorlar. Kolesteroldeki hafif yükselmenin bile kalp krizi riskini oluşturan en önemli etken olduğunu pazarlayarak insanların üçte birine avuç dolusu ilaç içiriyorlar. Tabii bunu yaparken sigara, beslenme ve yaşam düzeni gibi en önemli etkenleri kulak arkası yapıyorlar. Bu acımasız endüstriye göre menopoz da bir hastalık, tabii ki sürekli ilaç kullanılmasını gerektiriyor! Liste uzayıp gidiyor. “Satılık Hastalıklar” kitabında ilaç endüstrisinin üzerinde incelikle çalıştığı bu ve benzeri hastalık tuzaklarının tamamını bulacaksınız. Hastalık uydurup köşeyi dönenleri yakından tanıyacaksınız. Sinirleriniz bozulacak, “bu kadar da olmaz” diyeceksiniz. “Sağlıklı insanlar üzerinde bu kadar da oyun oynanmaz” diyeceksiniz.

  sevgiler
  hulya

 27. merhaba hülya hanım
  yazdıklarınızı hızla okumaya çalıştımda yarın melisin kafkas halk oyunları gösterisi var bayağı yoğun bir gün olacak yazdığınız bazı şeyler birebir örtüşüyor tahlil yapılması gerektiğini neden düşündüğümü sormuşsunuz yanlış anlamadıysam kandaki kurşun eksikliğide buna sebep olabilirmiş bencede hiçbir tahlil ve araştırma yapmadan minicik bir çocuğa böyle bir ilaç verdi inanın anlamıyorum
  siz ilacı vermemişsiniz ben kendimi çok kötü hissettim belkide yeterince iyi bir anne değilim bugün ailemle dolaşmaya çıktık kızım o kadar sakindiki boğaz enfeksiyonuda eklenince annemde babamda kıyameti kopardı sebep iılacı görüyorlar tabi biz melisin sürekli havalarda uçmasına alışkın oldukları için…
  sanırım kontrole kadar dayanamayıp doktora gidicem doktora söylemeden ilacı kesme cesaretim yok
  umarım bir sorun çıkmadan bu sorunu atlatabiliriz
  görüşmek ve yazışmak dileğiyle
  bazı şeyleri yapma cesareti verdiğiniz için teşekkürler.

 28. Sevgili Nihal Hanim,

  Bende bu ilk arastirmalara ilk daldigim donemlerde ayni sizin gibi ikilemlere cok dusmustum, hele bu konuda, bu denli bilgilerim ise yok denecek kadar azdi.. Kararsizlik ve bilgisizlik insanin kendine en buyuk dusmanidir.. Doluya doldurdum olmadi, bosa koydum olmadi hesabi.. Dusunun benimkisi henuz 4 yasinda idi.. Zaten hareketliligi yuzunden bir gram et tutmayan, tam gelisim cagindaki cocuga birde bu tip ilaclari vererek istahsizliliga istahsizlik katamazdim.. Hem o donem o kadar sekerdiki bize gore(ana sinifininda sevimli maskotuydu), bak bu hareketi yaptim, bak bunu soyle yaptim, bak bunu boyle yaptim, afacanliklariyla duz duvara tirmanirdi.. Birde yarim yamalak ogrendigi turkcesiyle onu bize bir heyacanli heyecanli bir anlatisi ve gosterisi vardi gorulmeye degerdi.. Nasil kiyardim ben bu heyecanli nese dolu ruha!.. Simdi ise inanin o seker halleri ve afacanliklari sadece video kasetlerinde kaldi zira o cocuklugunu ben bu tip ilaclarla mudahele etmeden istedigi gibi egrisiyle, dogrusuyla, hatalariyla, birebir doya doya yasadi simdi kendisi 19 yasinda..:))

  Sizi cok iyi anliyorum ilaclarsiz bu tip sorunlarla ugrasmakta cok zor, buyuk bir fedakarlik ve sabir isteyen buyuk bir emek, kisaca ifade etmem gerekirse tam bir omur torpuleri diyebilirim… Benim icin onemli olan sagliklimi saglikli, kosuyormu kosuyor, oynuyormu oynuyor, konusuyormu konusuyor, guluyormu guluyor, mutlumu mutlu!!.. Aslinda ben bir kosede sinip oturmus, hic konusmayan, hareket etmeyen bir cocuk beni daha cok dusundurur. Acaba bir sorunumu var diye??.. Aslinda cevreninde baskisiyla sorun edilmeyecek seyleri sorun etmeye basliyoruz. Ve sansliyizki elimizin altinda cok saglikli bir sekilde buyuyorlar.. Insanlar caresi bulunmayan hastaliklarla pencelesirken, bu konuda aci cekerken, sevdiklerini kaybederken, bizim ugrasimizinda, cabamizinda aslinda devede bir kulak oldugunu goruyoruz!.. Bizler bu konuda daha sansliyiz oyle degilmi?…

  Iste ben mucadeleyi ve sabretmeyi sectigim icin, bu tip ilaclari cocuguma kullanmak istemedigimden dolayi hep alternative yollari sectim. Her bir kitap’i okudugumda daha farkli bilgilere ulastim ve kendimi bu konuda cok bilgilendirdim. Ozellikle kitap iceriklerini hazirlarken gozum ozellikle hep su iki kurulusun DEA’nin ve NIH’in sunmus olduklari raporlari hep yakindan takip etmekle gecti. Iste oglum icin bu bilgilerden ve kitaplardan yararlanip, uygularken icimden dedim neden bu bildiklerimi diger benim gibi caresizlikler yasayan diger ebeveynlerlede paylasmamayim??.. iste bunun uzerine bu elimdeki bilgilerle bu sitenin yapisi cikti ortaya!!.. Umarim herkes icin bilgili ve faydali olur..:))

  Simdi ben bu alternative yontemlere yoneldigimde, ozellikle 12 etkeni genel olarak okudugumda okuduklarim karsisinda bende cok sasirmistim.. Oncelikle beslenme listesine yani yiyecek grubuna baktigimda gercektende yedikleri besinler genelikle karbonhidratli(makarna, pilav, pizza vb..), sekerli icecekler ve sekerli besinlerdi.. Tabikii ozellikle sekerleri besinleri biranda hemen kesmek pek kolay olmadi ama zamanla yas ilerledikce zaten eskisi gibi kendileride tuketmek istemiyorlar.. Sonra doktora alerji testi icin goturdum.. Testte yiyeceklere karsi bir alerji reaksiyonu cikmadi ama solunum yollariyla ile ilgili agac ve pollen’e karsi alerjisi oldugu anlasildi.. Bu arada internet uzerinden school aid isimli bir urun aldim ama tabikii devamli kullandiramadim cunku belli bir donemden sonra icmek istemiyorlar. School aid ise omega-3 iceren multivitaminlerinde beraber oldugu bir bilesimdi.. Yine kitap’in iceriginde STNR sendromuyla ilgili bir bolum vardi ve yazilanlara gore benim oglumda cok erken yurumustu ve ben onu yurutecede koymustum.. Enerjisini harcamasi icin hep spor faaliyetlerine yonelttim. Jimnastik, karate, yuzme, buz pateni ve buz hockey’I isteyerek yaptigi sporlar arasindaydi.. Ilkokul doneminde ona dersleri ile ilgili ozel dersler aldirdim ve cabucak okumayi ve yazmayi soktu.. Bu tip cocuklar ozel okullara verildiginde veya ozel ders aldiklarinda birebir calismalarda daha basarililar.. Ozellikle yetenekli oldugu alan ve dallar saptanmali ve bu konuda yogunlastirilmali cunku cocuklar yeteneklerini gosterdigi dalda daha mutlu ve huzurlu olurlar.. Davranis hareketleri konusunda ise psikologa gitmenizi tavsiye ederim.. Cunku bizim goruntuleyemedigiz bir sorun onda endise, icinde karamsarlik yaratip, hircinlasmasina sebep olabilir.. Bunuda cozmek, cocugun ic dunyasina inmekte psikologun cozecegi bir durumdur. Yine evin icindeki sorunlar anne baba kavgalari, kardes kiskanmalari, iki kisi arasindaki tutarsizliklarda cocuga yansiyor ve cocuk gordugunu uygulamaya basliyor veyada icine atarak kendince icinde endiseler uretebiliyor.. Yani benim kisaca soyleyemek istedigim ise; hemen cocuklara ilac tek cozummus gibi sunulmaktansa, once yukardaki yazmis oldugum nedenler ilk etapta enine boyuna arastirilmali, testler yapilmali, nedeni saptanmali eger durum cok amaa cok ciddi boyutta ise belki bir donem ilac kullanimina tabii tutulmalidir diyorum.. Ve ozellikle cocuklar konusunda(bu minik bedenler ve bu minik beyinler icin), beyaz onluk giyip, hipokrat yemini eden doktorlarimizi ozelliklede cocuklar konusunda duyarliliga davet ediyorum!.. Haksizmiyim??…:))

  Hepimiz insaniz; hatalarimizla, dogrularimizla, egrilerimizle.. Yine hepimiz hata yapabiliriz bundan en dogal ne olabilirki!.. Hayati duse kalka, deneme yanila, acilariyla ve mutluluklariyla ogreniyoruz!.. Ama onemli olan Insan yaptigi hatalarindan ders alarak dogru yolu bulup o yonde ilerlemelidir. Eger bizler evladimizin iyi gununde, kotu gununde yaninda olursak, onlarin secimleri yuzunden basina gelebilecek tehlikeleri, onlara sezdirmeden, cevresindeki tehlikeleri bir bir ayiklayabilirsek, bir hata yapsada bize donup geldiginde hatalarini yuzune vurmadan, yaralarini sarip, hayata kaldigimiz yerden devam etmeliyiz!… Iste ana baba olmak boyle zahmetli, emek isteyen bir sey!..:))

  sevgiler
  hulya

 29. selam arkadaşlar bende 8 yaşında hiperide boş verelim tam anlamıyla züper aktif bi evlada sahibim ilk okula başlaması bu sorunuda 9 a katladı annelere tavsiyem bu ögrenım çagındakı çocukları lütfen darp etmeyınız ben kulturlu birısı olarak bunu aptım daha sonrada doktora gittik hiperaktivite tanısı koydu eeeeee birde ritalin önerdi bu ilacı kullanınca sabah kalkınca saçlarını yana tarıyor:) yatagını toplayıp bana bulaşıkta yardım ediyor ama ani kilo kaybı beni endişelendiriyor ve sitenizde bu ilaç için pekte iç açıcı birşeyler bulamadım hatta ta kı kansere kadar yolu var deniliyor bu saglıksıstemıne uyuz oluyorum hayata dair bir tutanagım var oda oglum umarım ii olur

  • Canim benim ya ,) okadar ii anlatmissin ki bayildim dogrusu
   Allah yardimcin olsun
   Yalnz bu ilaci kullanin derim
   10 liralik ilacin nesinden kazanacak bu doktorlar allah askina
   Şu kitabi okursanz beni daha ii anlarsnz
   Prf dr eyup sabri ercan
   Dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu
   Muhabbet ve saglikla..

 30. hülya hanım merhaba
  yazdıklarınızı ancak okuyabildim yardımlarınız için teşekkürler
  bu arada ben nihal ilacı doktor hanımın verdiği gibi kullandım çok değişiklik olmazsa dozları arttırmamı söyledi ama bu kadarını kullanmak bile beni üzerken bırakmayıda düşündüğüm için dozu arttırmadım çokta bi değişiklik olmamasına rağmen…
  tam 1 ay olunca dk hanıma gidicez başka altarnetif sorucam ilaçta ısrar ederse bilmiyorum nasıl bir yol izlerim ilaçsız bir yol olacağı kesin…
  bu arada melis keman kursuna başlıyor istediği başka şeyler de var onlarıda imkanlar dahilinde yapmaya çalışacağım
  umarım doğru izler üzerinde giderim sevgiler
  NİHAL…

 31. merhaba, benim de oğlum’da bu ilacı kullanıyor.14 yaşında 3 yıldır dehab teşhisi koyuladu şehrin en önemli uzman doktoru tarafından 10 dk’lık muayenesi sonucunda daha fazlla zaman ayırmıyorlar benim de maddi durumum özel doktora götürmeye yugun değil. okuldaki arkadaşları vr öğretmenlerinin şikayeti sebebiyle.insan canından çok sevdiğibirine neden kötülük yapsın.
  bana yardım edin…
  yakın zmzanda sol ayağında kist alındı şu anda onun tedavisiyle uğraşıyoruz.
  sorum bu ilacın kemik deformasyonuna sebep olup olmadığı .ortopedi doktoru yapısal dedi. iyi huylu kitle patoloji sonucu henüz çıkmadı. yoğunlaşamıyor çak hırçın uyumsuz ve sanki duyguları alınmış acıma duygusu yok.yanlız büyütmeye çalışıyorum.bir yığın problemimiz var. ama tek çocuğum ve herşeyi onun için yaparım tüm maddi gücümü ona harcıyorum .ama yetmiyor. ilaç kullanımının dışında oğlumun terapiye ihtiyacı var ama bnim imkanlarım bu kadarad izin veriyor ne diyim

 32. Merhaba oğlum 8 yaşında ve 2 aydır ritalin kullanıyor. İlacın yan etkilerini öğrendim ve çok şaşırdım. Çünkü Dr. yan etkisi yok ve bağımlılık yapmaz demişti. Oysa nükleer silahtan farksızmış. Şu anda ne düşüneceğimi bilmiyorum. Kullanmasam oğluma üzülüyorum durumunu görünce. Ama kullanınca da ilerki yaşamını mahvetmiş oluyorum . Ne yapacağımı şaşırdım şu anda. Lütfen bana yardımcı olun.

 33. Sevgili Zehra Hanim,

  Genellikle doktorlar size bu ilaclarin yan etkilerinden bahsetmezler. bagimlilik yapmazda derler.. ama doktorlar derlerki bizim konrolumuzde, dogru orantida, miktar dozu verildiginde bagimlilik yapmaz derler.. peki ya o doz miktari asilinca nasil olacakmis o is hic onun boyutlarini anlatmiyorlar.. Siz ilaca basladiginiz icin su an cocougunuzu bu ilaclardan kesemezsiniz,keserseniz cocugunuz depresyona girer onun icin doktorunuza danismadan tek basiniza birakma karari almayin.. Bir donem doktorunuzun kontrolunde devam edin gelismeleri gozlemleyin.. Peki size bir sorum olacak?. Ilac kullanan bir anne olarak, ilaclari aldiginizdan beri ne gibi onemli gelismelere tanikoldugunuz.. yasadigiz olumlu ve olumsuz yanlarini bizlerle paylairmisiniz??.. ben ilaclar konusunda size ne kulanin, nede kullanmayin derim, bu karari alacak olan sizsiniz. her zamanda arastirici olmanizi ve bilgi sahibi oneririm..:)

  sevgiler
  hulya

 34. öncelikle teşekkür ediyorum size.oglum 1 ci sınıfta ilk okumayı sökenlerdendi ama daha sonra hiç yol kat edemedik.ögretmeni sürekli şikayetciydi arkadaşları şikayet ediyorlar. daha sonra ben doktora götürmeye karar verdim.götürdüm ve bana ritaline başlamamı söyledi dktr.ben başladım gercekten oglum çok ama çok degişti .ama ben cevremde çok tepki aldım daha sonra ritalini bıraktım yaz tatilinde.okullar açıldı oglummun aynı sorunlar başladı tekrar antalyaya götürdüm.tekrar ritaline başladık
  ama şimdi dersleriniyapmak istiyor kitap okumak iştiyor
  mama daha okumamızı hiç ilerletemedik.ama ilerleticem diye cabalıyor .hafta sonları ritalin kullanmıyoruz ama derste yapmıyor okumuyor.hiç hayır kelimesinden anlamıyor .biz doktorumuza sorduk bagımlılık yaparmı diye doktorumuzda hyr yapmaz dedi.peki butür çocuklar nasıl tedavi olmalı.ben pskolagada götürdüm oglumu konuştu 1 sene tadavi ooldu ondan hiç ama hiç cevap almadı .lütfen yardımcı olumusunuz.

 35. Sevgili Zehra Hanim,

  benim cocugumada bu tani 4 yasinda konuldugunda, ben ilac kullanimini ret edenlerdendim!.. bu ilaclarin boyutllarini enine boyuna cok arastirdim, cok inceledim onun uzerine bu sitedeki bilgiler ortaya cikti.. iaclarin kisa vededeki yan etkileri dusundurmuyor beni uzun vadedeki yan etkileri dusunduruyor. madem tedavi etmiyor, sadece kullanildigi surece etkli, cocugumun basarili olmasi icin egitimi boyunca benim uzun sure bu tur tehlike sacan uyarici ilaclari kullanmaya gonlum hic razi olmadi nedense.. onun icinde hep alternative yonleri arastirdim kendimce yani ilaclarsiz cozum yollarinui arastirdim. iste bu sitedeki bilgilerde boylelikle ortaya cikmis oldu.:)

  simdi okuduklarim arasinda, 12 etkli yontem’i okudugunuzda size cok degisik bilgilere yonlendirecektir. oncelikle o bilgileri okuyup kendi cocugunuz uzerinde nelerin etken olabilecegini bir saptayin. ikinci olarak bu tip cocuklarda, demir, cinko magnesium, B6 vitamin eksikleri gorulmustur.. oncelikle cocuklarinizin kan verilerine baktirarak bunlarin normal olup olmadigina bir bakin.. bir anne cocugundaki demir eksikligini tespit ederek, doktor kontrounde 6 aylik kullanimi sonucunda cocugundaki belirtilerin hepsinin yok oldugun soyluyor. sanki o cocuk gitti,yerine baska bir cocuk geldi diye kendi dusuncelerini belirtmis. yine omega-3 ve fish oil(balik yagi) cocugun consanstra olmasi konusunda daha etkli.. B6 vitamini yine cocugun sinirlerini yatistirmasi ve saglikl bir sinir sistemine sahip olmasi icin en etkili bir vitamin turu.. yine B6 vitamini aliminda cocugunuz onundeki derslerine daha fokus oldugunu goreceksiniz.. tabikii hemen basladiginiz zaman bunun etkilerini goremezsiniz bir iki gun veya kisa bir sure icinde, kullandikca zamanla bunlarin farkini daha iyi goreceksiniz.. cocuklari kimyasal ilaclar yerine, dogal yonlerden uzerindeki belirtileri yok etmek bence daha saglikli bir method. yalniz bu vitamin turlerini kullanirken doktorunuzdan gunluk miktarin ne olmasi gerektigini ogrenin, her uc ayda bir kan verilerine bakarak normalin ustune cikmayin. biliyorsunuz her seyin asirisida zarardir onemli olan dogru orantiyi yakalamaktir. dersleri konusunda ozel dersler aldirabilirsiniz veya okumasini en ilginc sekilde nasil asilayabilirim ona derseniz bu yonde adimlar atacak yine sizsiniz.. kendi basina yerine siz ona yardimci olmayi deneyin, oyun seklinde ogretebilirsiniz veya okumayi pekistirecek bilgisayar oyunlarinda egitimlerini ilgilndiren oyuna yonelikle cd’ler alin.. cocuklar bu turlu ogrenme seklini inanin cok seviyorlar. ben o donem almistim kendi cocuguma bu tur programlar ve cokta ise yaradi. o donem ogrenmek oynamak icin can atiyordu..

  size soyleyecegim kendiniz yaratici olunuz, care sizsiniz inanin. doktor sizin cocougunuzu en fazla yarim saat gorur ama butun gun cocugunuzla ilgilenen yine sizsinizdir. ne tur emeklerle buyutuyoruz onlari bir anne ve baba olarak bunlari sadece biz biliyoruz.. cocugunuzu anlamaya calisin, onunla devamli konusun, azarlamayin, elestirmeyin, verebileceginiz kadar sevginizi aktarin cunku cocuklarin beklentileri hep bu yonde.. enerjilerini harcamak icin onlari kendi sevdikleri spor alanlarina yonlendirin veya yetenekleri varsa bunlari on plana cikarin ve hep destekleyin emin olun zamanla olumlu gelismeler goreceksinizdir..:))

  ilaclarsiz isimiz zahmetli, yorucu cok emek isteyen bi yol ama biz aten anne ve babalrin hep yaptigi sey degilmidir fedakarlik, emin olun bununda ustesinden gelecegiz..:)

  ayrica toplu olarak okumaniz acisindan 12 etkii yontemin linkini kolaylikla bulmaniz icin buraya kopyaliyorum. http://www.phpbbplanet.com/forum/viewtopic.php?t=49&mforum=hiperaktivitece

  sevgiler
  hulya

 36. merhabalar benim oğlum 10 yaşında bugün doktora gittiğimizde ritalin 10 mg günde 3 defa kullanmamızı söyledi fakat burada okuduklarım beni korkuttu..içirmesem oğlumun yapacakları korkutuyor ne yapacağımı şaşırdım oğlum 4 cü sınıfta arkadaşlarına lüzümsüz yere saldırganlık gösteriyor öfke kontrolü hiç yok sınıfta kız erkek demeden dövmediği kalmadı tabiki sonunda okuldan atıldı.inanın çok üzülüyorum nedenini bulamadık gitmediğim doktor kalmadı hepsi bu ilacı veriyor peki bu ilaçı kullanıp bıraktıktan sonra ne gibi yan etkileri var öğrenebilirmiyim uyuşturucuya açık bir beyin haline gelirmi

 37. #

  merhabalar benim oğlum 10 yaşında bugün doktora gittiğimizde ritalin 10 mg günde 3 defa kullanmamızı söyledi fakat burada okuduklarım beni korkuttu..içirmesem oğlumun yapacakları korkutuyor ne yapacağımı şaşırdım oğlum 4 cü sınıfta arkadaşlarına lüzümsüz yere saldırganlık gösteriyor öfke kontrolü hiç yok sınıfta kız erkek demeden dövmediği kalmadı tabiki sonunda okuldan atıldı.inanın çok üzülüyorum nedenini bulamadık gitmediğim doktor kalmadı hepsi bu ilacı veriyor peki bu ilaçı kullanıp bıraktıktan sonra ne gibi yan etkileri var öğrenebilirmiyim uyuşturucuya açık bir beyin haline gelirmi

 38. merhaba benim 5 yaşında anaokuluna giden bir oğlum var, daha okulun ilk başlarında öğrtemenden yüklüce şikayet aldık, bütün faaliyetlere ilk önce katılıp eksiksizce tamamlıyormuş, bütün soruları cevaplıyormuş, fakat otur deyince oturmuyormuş, öğretmeni dinlemiyormuş, önceleri çok üzüldük bu nasıl öğretmen diye, sonra dayanamadım anne olarak üzerime düşeni yaptım, doktor ilk randevuda 40 dk.lık bi görüşmeden sonra çocuğun gayet normal olduğunu ,öğretmende bi sorun olabileceğini, dikkat eksikliği teşhisinin en erken 7 yaşında konabileceğini söyledi, daha sonraki randevuda maalesef bu öğretmenin doldurduğu formlarla bu teşhis kondu ve ritalin verildi, daha öncesinde bu ilaç için hep olumsuz şeyler duyduğumdan çok korktum, ilk gün verip okula götürdüm ama içim sızladı ağlayarak götürdüm , sürekli soruşturma içindeyi ilaçla ilgili hep kötü şeyler, bir tane verdim çocuğuma bir daha asla, biraz daha fazla sabır ve sevgiyle herşeyin aşılacağına inanıyorum, onun herşeyden habersiz dünyasına bu zehri daha fazla vermek istemedim, umarım hata yapmıyorum ama anne yüreğim buna elvermiyor, birde benim oğluma hiç test uygulanmadı, nasıl testler uygulandığını bilen varsa paylaşırsanız çok sevinirim

  Didem

 39. merhaba didem hanim,

  benimde ogluma 4 yasinda anaokuluna basladigi donemlerde konulduki 4 yas civari ogrenme merak cagi.. ismi hazir oldugu ve bazi belirtileri uzerinde tasidigi icin hemen yapistirilmasi gereken bir etiket hazir etiketin ismi ismi ise dikkat eksilikligi ve hiperaktivite.. psikiyaristler objcektive testler yani tibbi alanda test yapmazlar sadece onlarin elindeki listedeki kriterlere gore bu teshisi koyarlar. gecmisinizle ilgili sorular sorarlar , birde okuldaki durumu ile ilgili ogretmenlerinden gozlemleriyle ilgili bazi soru cevap seklindeki cevaplandirilan kagit uzerinde test yaparlar. artik gunumuzde hiperaktivite oyle bir hortladildiki sonuc hemen elinize bir ritalin recetesi uzatilir, aslinda sorunun kokeninde baska nedenler yatabilecekken hemen yuzeysel olarak kirmizi recete ile satilan uyarici kimyasal ilaclar onerilir.. size tavsiyem sitedeki butun yazi iceriklerini okuyarak kendinizi bilgilendirmeniz yonunde,cok buyuk alternative yonden yaklasim sekillerini iceren bir bilgi yuku burdadir.. ilaclar kullandiginiz surece etkilidir biraktiginizda yine ayni belirtiler ortaya cikacaktir, tedavi ettigi soylensede tedavi etmiyor.. bende sizin gibi cocuguma bu tip ilaclari vermeye gonlum rai olmadigi icin hep degisik yaklasim ve tedavi sekillerine yoneldim vede arastirmlarim sonucu bu bilgiler ortaya cikti. size oncelikle okumaniz ve kendinizi bilgilendirmeniz acisindan 12 etkili yontem isimli kitap’in ozetini okumaniz yonunde https://hiperaktivitece.wordpress.com/category/kitap-ozetleri/page/4/

  sevgiler
  hulya

 40. sevgili seher hanim,

  oglunuzu bir psikologa goturup, saldirganlik nedenlerini bir arastirsaniz, onun ic dunyasini ancak bir psikolog cozer.. psikiyatriye yoneldiginiz zaman hemen size onlarin onerecegi ritalin olacaktir. verieln ilaclar cok etkili kullandiginiz surece cocugunuzu sakinlestirecektir ama bunlar kalici cozumler degildir ilaclari biraktiginizda tekrar bu tur sorunlarla karsilacaksiniz.. size tavsiyem oncelikle bu sitedeki yazilanlardan kendinizi bilgilendirmaniz yonunde ve su kitap’in ozetini okuyarak oglunuzu bu tur etken edecek seyleri gozlemleyerek cozmeniz yonunde su size verecegim linkten yaznin icerigini okuayabilirsiniz.. https://hiperaktivitece.wordpress.com/category/kitap-ozetleri/page/4/

  sevgiler
  hulya

 41. merhaba,benim de oğlum 7yaşında bugün doktora gittik ve 10dklık görüşmeden sonra elime ritalin reçetesi uzattı,kırmızı reçete,kendimi öyle kötü hissettimki,bu yaşta bir çocuğu kırmızı reçeteli ilaca mahkum etmek…almadım ilacı,çaresizce düşünüp ağlarken,bir yandan da ilaçla ilgili araştırma yaparken sitenizi gördüm,zaten kullanmayı istemiyordum yazılanları okuyunca da dehşete kapıldım iyice telaşlandım,ne yapacağımı bilemez durumdayım şimdi,hiperaktivite teşhisi geçen yıl anaokuluna giderken konulmuş ve ilaç tavsiye edilmişti kabul etmedim,okul döneminde derslerinde sorun yaşarsınız demişti dr.gerçekten de öyle oldu bu sene,1.sınıfta,öğretmeni hergün şikayet ediyor,yerinde duramaması,konsantre olamaması vb.ödevlerini yaptıtırken bende farkediyorum zaten ama ilaç da kullanmak istemiyorum,ilgili kitaplardan okudum ,uygulamaya da çalışıyorum ama derslerde toparlayamıyor işte,ilerki sınıflarda işlem gerektiren derslerde daha çok yaşarmıyız bu problemi,ilacı kullanmazsak eğer,çaresizim…

 42. Ritalin Çocuğuydum şimdi Ritalin Genciyim ve ilerdede Olgun bir Rİtalin bireyi olabilirim.Kesinlikle ritalinin savunuculuğunu yapmıcam burada.Sadece yaşadıklarımı anlatıcam.14 yaşında malum sebeblerden ötürü psikoloğa gittiğimde ‘DEB’şüphesiyle bazı testler yaptılar ve sonunda Deb dediler bana:)Sanırım bi zeka testide yapılmış ve zekamın normalden fazla olduğu çıkmış benim gibi derslerle pek arası iyi olmayan hiç birşeyi tam anlamıyla tamamlamayan bir adamın zekası yüksek çıkmış inanın ben bile şaşırmıştım!Genel anlamda insanlarla iyi geçinemezdim aram kötü olmazdı ama beni anlayamadıklarına inanırdım aslında kendimi analatamadığımın farkında değilmişim.ilaca ilk başladığımda inanılmaz bi uykusuzluk çekmeye başladım günde belkide max.4 saat uyuyabiliyordum ama kullanmayı bırakmadım çünkü bi farklılık olduğunu hissettim.Kendimi daha iyi bir şekilde dışa vurabiliyordum aklımdan geçenleri duygularımı ne hissettiğimi karşımdakine gösterebiliyordum.Aynı şekilde derslerimdede inanılmaz yol katettim.Ben elime kalem alıp çalıştığım bi anı ilacı kullanmaya başlamadan önce hatırlamıyorum cidden hatırlamıyorum.Bu ilaç beni deli gibi ders çalıştırmadı ama hiç yapamadığım bir şeyi yapmaya başlamıştım oturup ders çalışabiliyodum bir saatte olsa o bir saatte çalıştığım şeyleri resmen beynime kazıyordum.O sene anadolu lisesini kazandım.Ama cidden ders olayı benim için hep ikinci planda oldu.Sosyal alanlarda bana kazandırdığı şeyler çok daha fazla.Kendimi anlatabiliyodum artık aklımdan geçenlerle ağzımdan çıkan şeyler aynıydı.İnsanlara kendimi kabul ettirmiştim.Arkadaşlarım bile bendeki farklılığın farkına vardılar.Belki birçok yan etkisi olabilir ilacın bilmiyorum ama bana kattıklarından ötürü şuan için kesinlikle bırakmayı düşünmüyorum.

  • bir şey sora bilirmiyim acaba sana günde kaç kez ve hangi saatlerde alıyosun şimdiden teşekkür ederim.

 43. merhaba ben anasınıfı öğretmeniyim bi öğrencime bu ilacı verdi doktor öğrencim 6 yaşında ve biraz hareketli yoğun dikkat eksikliği mevcut.aslında bunun nedenini ilgisiz bir aileye yüklüyorum boşanmış aile çocuğu ve maaddi durumları çook çook kötü bugün ilk kez kullandı 10 mg birazcık sakinleştiğini hissettim ama belkide psikolojik olarak buna adapte ettim kendimi onedenlede böyle hissetmiş olabilirim ben bağımlılık yapmasında korkuyorum ne gibi sıkıntılar yaşar ilerde acaba faydasından çok zararı mı vardır yardımcı olursanız sevinirim

 44. bu ilacıı nasıl alabilirmmm alması zor diye duydum

 45. oğlum a ritalini 3hftdr kullanıyorum dikkat eksikliği için evde çok bir değişiklk görmesemde öğretmeni çok aktif çok çeneci çok haraketli olan çocuğuun şimdilerde içine kapanık mutsuz olduğunu sölüyor vicdan azabı çekiyorum bu ilacı oğlua verdiğim için ne yapmalıyı
  m
  ne olur yardımcı olun dktrmz balıklı rum hstnsnde

 46. merhaba benimde on yaşında bir oğlum var bizde özel dokdora götürdük birkaçdefadan sonra oda ilaç önerdi adını bile sormadan hayır dedik ama okulda öğretmeni onun bu sene hareketlerinin azaldığını ama dersi daha az anlamaya başladığını söylüyo dersleri 5.ci sınıfa kadar çok iyiydi busene düşmeye başladı çocukda sadece aşırı hareket ve hiç ders çalışmak isdemiyor şimdiye kadar çalışmadığı halde dersleri çok iyiydi bende çok builacı düşünüyorum ama iki arada kalıyorum ne olur banada birşey syleyin oğlumu çok seviyorum bilerek onu uyuşturmak istemiyorum

 47. merhaba,
  kızım için 1 aydır özel bir psikiyatri dal merkezine gidiyoruz.öğrenme zorluğu çekiyoruz.zeka testi yapıldı ve %85 çıktı.bununda kita okuyarak düzeltilebileceğini söyledi dr bey..
  bugün için ise gittiğimizde kitap okuyamadığını ve dikkatinin hemen dağildığını söylediğimzde bize hemen ritalin yazdı..
  bende bu nedir diye araştırma yapayım derken kendimi bu sitede buldum.iyi ki size rastlamışım.yoksa şu an elimde olan ritalin ve nootropil adlı şurubu kızıma içirecektim.bu yazılanların hepsini teker teker okudum ve kararımı verdim.kızıma bu ilacı içirtmeyceğim.balık yağı ve diğer vitaminlerle tedavime ben başlayacağım.herkese selamlar..

 48. ritalin’i yaklaşık bir seneden beri kullanıyorum derslerimi iyi hale getirdi fakat o hapı içtiğimde çok sinirli oluyorum ve insanlar ile iletişim kurarken zorluk çekiyorum sanki pot kıracakmışım gibi geliyor ne yapacağımı şaşırıyor iletişimden kaçıyorum.

  • merhaba bu ilaca başladığınıza pişmanmısınız?yan etkileri neler oldu?ve bende başlamalımıym?

 49. merhaba psikoloğum dikkat eksikliğim oldunu söyledi ve ritalin yazdı bende bu tür ilçlara önyargılı olduğum için araştıma yaptım ve bu siteye rastladım.anladığım kadarıyla yan etkileri fazla ve ağır sizce kullanmaya başlamalımıyım?lütfen acil cevap verirseniz sevinirim.

 50. slm..kızım 10 yaşında dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunumuz var…bizede bu ilaç yazıldı sabah yarım öğleden sonra yarım olmak suretiyle kullanıcaz ..çok hırçın bir kızım var..çok zeki olmasına rağmen derslere yoğunlaşamıyor…ikiz kız kardeşi var..oda çok hareketli ama onun dikkat eksikliği gibi bir sorunu yok…o kullanmıyor..yaşı küçük olduğu için bu sorunu atlatabilirmi..yani bütün okul hayatı boyunca buna devam etmek zorundamı.?ilaç için yazılan yazıyı okudum açıkçası çok korktum..ne önerirsiniz cvp yazarsanız sevinirim..şimdiden teşekkürler:))

 51. peki cozum ne ondan bahsetmemis.

 52. merhaba benim kızım sınava hazırlanıyor.18 yaşında sınavada 15 gün kaldı bu ilacı kullansak ne kadar etkili olur ,bu etkinin yanında kızımda daha sonra bıraktığı zaman yan etki yaparmı.veya 15 günde ilacın tesiri olurmu beni bilgilendirirseniz çok sevinirim yanlış bişey yapmakta stemiyorum çocuğumun sağlığı benim için daha ön planda tabiki bu arada kaş yapalım derken göz çıkarmayalım .ben bu ilacı daha çok motive olsun ve bilgiler beyinde kalsın diye kullanmasını istiyorum siz ne dersiniz cevap bekliyorum iyi günler .annesi .

 53. merhaba benim kızım 7 yaşında ve 1. sınıfta tek çocuk ve kendi yaşıtı kimse yok ailede beklenen çocuk olması ve her dediği yapıldığı için okulda da aynı ilgiyi bekledi almayıncada hırçınlaştı. Bende öğretmenimizin önerisi üzerine doktora gittim. Biri prozac, diğeri tofranil bir diğeride ritalin verdi. Hepside ilk doktorun verdiği teşhisi doğru bulup ilacı farklı verdiler. Daha sosyal hayata yeni başlayan ve davranışlarını kazanmasına fırsat vermeden ilaç kuulandırmam ne kadar doğru bilmiyorum. 10 dakikalık bile olmayan konuşma ve doğru dürüst okunmayan anket soruları ile teşhisin konulması maalesef bana hiç mantıklı gelmiyor.Ama yinede soru işaretleri dolu kafamda benim bile psikolojimi etkiledi dilerim Allahım beni doğru şekilde yönlendirir

 54. selam benim 1. sınıfa giden bir oğlum var dikkat eksikliği tanısı konuldu günde yarım ritalin içiyordu 1. dönem çok faydalarını gördüm fakat şu an hiçbir faydasını görmüyorum .ilacı içirmeye başından beri karşıyım fakat öğretmenimiz istediği için içiriyorum ilaca ara verdim korktuğum için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ilacı içmeyincede yazılı notları yüksek geliyor ve okuması hızlanıyor ama öğretmenimiz konsantre sorunu yaşadığını söylüyor.doktoruna sorduğumda ilacı 1 taneye çıkarmamı söyledi ama ben korkuyorum çünkü oğlumun uyuştuğunu gözlerimle görüyorum ve bu beni çok üzüyor.Ne yapıcağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun…

 55. bence ritalin değilde daha farklı kaynaklardan tedavi olabilir gibi geliyor bilen varsa Prefrontal korteks Dikkat eksikliği dürtü kontrolü ilacının doğal yoldan nasıl yapabiliriz ki otlarlan vss. Blien varsa yardımcı olsun.

 56. Cylert nasıl bir ilaç ki admin o diğerleirne benzemiyormuş.

 57. Yazıyı yazmanız, bilgilerinizi paylaşmanız güzel fakat bu kadar sağlıkla ilgili ciddi bir konuda sadece okuyup, dinlediklerinizden yararlanarak aktif bir şekilde insanlara cevaplar vermeniz, insanlara kışkırtıcı yorumlar yapmanız kesinlikle çok yanlış. Siz her ne kadar istemeden bunu yapıyor olsanız da, biliyorsunuz ki insanlar bu tip şeylerden çok fazla etkilenirler. Bir göz doktoru, bir kalp doktoru değildir. Bir kalp doktoru, bir psikiyatr değildir. Doktorlar seçecekleri alana göre uzmanlaşıp o dallarda kendilerini akademik ve bireysel olarak yetiştirirler. Sizler ne kadar okuyup, araştırsanız da bir tıp uzmanı değilsiniz. Tartışmalı olan bir konu hakkında; bırakın konuya hakim olan insanlar yorum yapsın. Az biraz okuduğum yorumlar doğrultusunda gerçekten çok panik oldum. Siz resmen, tanımadığınız insanlara kendinizi tarif eder misinİz diyip, daha sonra da tavsiyelerde bulunmuşsunuz. 8 yaşındaki bebeğine ilaç vermek zorunda kalan bir anneye bu tip bilgi ve tavsiyeleri vermeniz kesinlikle kabul edilemez. Doğru ya da yanlış. Bu kadar büyük bir kararı yönlendiremezsiniz. Eğer sorunu olan kişi ve yakınları doktorunun açıklamalarından tatmin olmadıysa, bir daha sorarlar. Olumsuz bir yönlendirme çok kötü sonuçlar doğurabilir. Örnek vereyim; ADHD ve Disleksi teşhisi konulan insanların hayata kolayca uyum sağlamaları, dışarıdan gözüktüğü gibi o kadar kolay değildir. Sizin hayatta karşılaştığınız her küçük zorluk onlar için çok büyük zorluklar ve bu zorlukların doğuracağı yeni psikolojik ve fiziksel hastalıklardır. Ritalini sadece başarıya ve sınavlara endekslemek elbette kesinlikle kabul etmediğim bir şey. Lâkin kişi bu sınavların sonucunda eğer kendisini değersiz ve yetersiz görüyorsa, hayata uyum sağlayamıyor, arkadaşlarıyla problemler yaşıyorsa bu çeşitli daha da ciddi olan durumlar doğurabilir. Adhd teşhisi gerçekten konulmadan bu tür ilaçlar kesinlikle çok zararlıdırlar. Fakat gerçekten Adhd-s olması yüksek ihtimal olan bireyler için bu tür ilaçlar ve terapi gerekli olabilir. ilaçların iyi, güzel olmadığını biliyoruz. Ama küçük bir çocuğun hayatını ne kadar riske atabilirsiniz? Psikolojik hastalıkların çoğu diğerleriyle birlikte gelir. Siz kalp büyümesinden bahsetmişsiniz, ölümlerden bahsetmişsiniz. Ve fakat biliyor musunuz intihar oranlarının çok yüksek düzeyde olduğunu, bu tür teşhis koyulamayan ve çaresiz olan insanlarda? Biliyor musunuz ki Adhd olan bireylerde uyuşturucu, seks, kumar bağımlıığınıın çok çok fazla yaşandığını. Biliyor musunuz ki, bu teşhise sahip olan çocuğun hiç bir işte ve okulda başarılı olamayacak olmasının onun hayatını mahvedeceğini. Ya da şiddete eğilimi olacak olmasını. Bakın şu da bir gerçek ki, çoğu psikiyatr bu tür ilaçları daha ilk terapisinde şeker gibi geçiştirerek veriyor çocuklara. Bunun için sizlerin en iyi yapabileceği şey, ne benden tavsiye almak ne de bu tür sitelerde ve internetlerde çözüm aramak. Bir kaç doktora gidin, çeşitli uzman görüşleri alın. Doktorunuzu iyi seçin. En önemlisi bu. Deneyin, sürekli deneyin, iyisini bulana kadar. Teşekkürler.

  • Eluch; kesinlikle katılıyorum, biz bu “ilaç şöyle, aman ilaç böyle” yüzünden kullanmadık, çocuğumuzu kaybediyorduk (ilgili bir davranışsal sıkıntıdan kaynaklı olarak), üstelik 3 yaşındaki kardeşini de sürükleyerek.

   Küçücük çocuk Antidepresan kullanmak “zorunda” kaldı. Ben kendim de teşhis edilmemiş ve tedavi almamış bir DEB’liyim ve bunu hayatımda sizin üzerinde konuştuğunuzdan fazla yaşıyorum. İlaç verilmesi gerekmiyorsa ilacın verilmesi tabi ki bir zehirlemedir ama ilacın gerekli olduğu durumda verilmemesi “Allah böyle uygun gördü” demek, özellikle tartışmalı konularda bu kadar taraflı yazılması beni çok rahatsız etti. Burada sözü geçen çoğu bilgi de doğru değil, kulaktan dolma; büyümenin durması ne demek Allah aşkına, yok böyle bir şey.

   Anonim erişilebilecek bir yere sayfa koyulmuş, sorumluluğunuz ölçüsünde yazılması gerekir.

 58. aahh ah !! benim 7 yaşında oğlum var. ilkokul 1 de , bu 2.dönem de dikkat bozukluğu sorunu yaşıyoruz ve son bir haftadır da fena şekilde söz dinlememe var. Ve sürekli tartışmalar yaşıyoruz. 2.dönemin başında okulda sürekli karın ağrıları vardı farklı şeyler söyledi sebepleri ile ilgili, hatta okulda ağlıyor tuvalete gidiyor pantalonun düğmesini açamadığı için daha kötü oluyor, öğretmeninden yardım istiyor. ve gerçekten ağrıyor karnı ilk zamanlar yalan sanmıştım ama üst üste öğretmenine beni çok arattı. sonra Erenköydeki hast.ye gittik bize Prozac verdi.( okula gitmeden yarım kaşık). bu ilacı 2 aydır kullanıyoruz. karın ağrısını tam yenemedik. ama şikayetleri şimdilik yok.. Dikkat dağınıklığı ile ilgili okulu pek sevmiyoruz, ders yapmayı hiç sevmiyoruz hep oyun oynamak istiyor yada başka bişey bulmakda üstüne yok… sınıfta defterine yada kitabına yazması gereken yazıları arkadaşları yada öğretmeni yazıyor (emretmeyi ve yönetmeyi seviyor, hep önde olucak) öğretmenide şikayetçi ” ben diyor yazıyı tahtada fazla tutuyorumki yazsın diye ama bir heceyi bile yazmıyor” diyor. Hep sınıfta uyarılıyor çünkü yazmak istemiyor. Ben çok nasihatlar veriyorum ama dinlemiyor, beni tehdit ediyor “işte bunuyap yoksa ders yapmam gibi” bilmiyorum. Geçen hafta okula ben erken gittim çıkışda almak için oğlumu, bi baktım bahçede kumlarla oyun oynuyor iki arkadaş da bulmuş. Ben şey zannettim öğretmeni bazen dışarda beden eğt. yaptırıyor. öyle zannettim. Neyse yanına gittim oğlum ne yapıyorsun, öğretmenin arkadaşların nerde dedim, dediki ” anne duymuyormusun yukardan sınıftan öğrt. nin sesi geliyor” ee oğlum senin burda ne işin var neden sınıfta değilsin dedim. “ben oyun oynuyorum dedi. sonra oğlumu aldın tuvltte ellerini yıkadık, sınıfına giderken kapı açıldı öğretmenide bi arkadaşını gönderiyormuş oğlumu araması için ben tam denk geldim yanii.. Sonra öğretmeni şikayetlerini sıraladı.. bu hafta böyleydi dedi öğrtm. ni….. Erenköydeki uzman dr. bize RİTALİN verdi şu an ama ilaç eczanelerde yok (bakıcaklar) bu ilaçla ilgili bişeyler okudum ama ben korkuyorum ne yapıcam bilmiyorum. bu ilacı alması için kan testi yapılsın ve kalp EKG’ si çekilsin dedi. Bu ilacın yan etkileri kötü ve beyine bırakıcağı etkileri okudum yok böyle bişey SİLAH gibi bişey yani al içir çocuğuna öldür…Hani yakınlarım zamana bırak, üstüne gitme diyorlar ben sınıfta düştüğü durum beni üzüyor. Hani nasıl kafama takmim.( o zamanlar arkadaşları ben okula gittiğimde beni görür görmez hepsi birden hep karnı ağrıyooo, ağlıyo, ders yapmıyo diyorlardı.) Psikolojik rahatsızlıkların etkisi farklı ve başka ve tahmin edemiyorsun ki sonrası belli olmayan bişey… Yok ben çok büyütüyorum diyorum ama çok ama çok üzülüyorum ben ne yapıcam ben ne yapıcam… Ve kavga ediyoruz ben oğluma çok bağırıyorum en son vurmak zorunda kalıyorum. Hani arada kaldım. bahçeye çıktı arkadaşıyla oynamaya sonra bıraktılar oğlum kendine gol atılmasını istemiyorki hemen tartışmaya başlıyoo.. sonra hadi eve gel dediğimde gelmiyo hemen diyoki ben ders yapmıcam sınıfta yazılarımı yazmıcam….Bağırmakdan sıkıldım.. bağırmadan konuşuyoruz mesela bi görseniz hani sanırsınızki o değilde ben kabahatliyim hemen üste çıkıyor. İhşallah ben abartıyorumdur. Ve İhşallah geçici bi durum dur buu. Teşekkür ederim…

 59. 30 y asindayim, dikkat eksikligi konsantrasyon bozukluğu ilgisizlik ve unutkanlik umursamazlik problemlerimi var. Doktorum ritalin önerdi, kullanıyorum ve cok memnunum, hic bir yan etki yaşamadım.

 60. 8 yasında ılkokul 3 ögrencısı bı kızım var ama okuma yazması yok raporlarla özel egıtım alıyoruz okulda rakadasları 3 sınıf dersı alırken o daha 1 sınıf dersı alıo bı cok doktora gıttım serap uysala kadar ama bı bozuklugu yok ve yasıtlarıyla aynı sevıyede cıldırcam yane artık pekı sorun ne en son artık bu ılaçları gördum ve bı psıkologla görusup bunları almayı dusunuyorum cunku ne yaparsam yapıyım olmuyo ama yan etkılerıde korkutmuyo deıl napcamı sasırdım lutfen yardım edın….

 61. merhabalar , Öncelikle bende bir ritalin kullanıcısıyım . şuan saat sabahın 5:40 ı . dün öglen saat 13:00 civarında 10 mg sadece 1 hap kullanmama ragmen şu saate kadar ayakta durmama yetti .
  Ritalin dedigimiz ilaç kokainin amfetamin ile birleştirilip genelde dikkat dagınıklıgı ve hiperaktive teşhisleri üzerine verilen gayet masum görünen ve bir okadarda tehlikeli bir ilaç . burada ilacı kötülemek için söylemiyorum şahsen bıraksanız saatlerce ders çalışabilirim onun sayesinde , fakat bagımlılık yaptıgı bir gerçek .. uyuşturucu madde reçetesiyle alındıgı için zaten tehlikeyi o kırmızı reçeteden dahi anlayabilirsiniz. diyecegim o ki ritalin kullanmadan önce kararsızlıga düşerseniz kendinize iki soru sorun . Saglıgınız mı ? yoksa kariyeriniz mi ? sağlıgınızı düşünüyorsanız kesinlikle yaklaşmayın uyku problemi fazlasıyla davranış bozuklugu ve iştahsızlık yapabilir . kariyerinizi düşünüyorsanız eger bu ilaç tamda size göre .. kendi deneyimlerimdem bahsedersek ders kitaplarım yıpranır oldu . saatlerce sıkılmadan zevk alarak ders işleyebilirsiniz . veya bir web sitesi yapabilir veya sıkılmadan saatlerce sıkıcı bir iş üzerinde odaklanabilirsiniz . bir kullanıcı olarak öneriyormuyum derseniz hayır derim . davranış bozuklugunun hat safhada oldugu anlarda kendimi deli sandıgım oluyor .. eger yardımcı olabildiysem ne mutlu bana .

 62. Merhaba;

  Paylaşılan bilgilerin bilimsel içeriğini ve yapılan araştırmaların referanslarını paylaşmanızı rica ediyorum. Pek çok dikkat bozukluğuna sahip çocuğu olan ailenin, çocuklarının tedavisini önleyecek yalan yanlış bilgiler olmasını istemeyiz. Ayrıca bu tip bilgileri paylaşan arkadaşların , tıp fakültesini bitirip akabinde çocuk ergen psikiyatrisi uzmanlığı yapmış olan kişiler olmasını bekliyoruz. Aksi, ahkam kesmenin ve yanıltmaya yönelik bilgilerin zararını yaymanın ötesine geçmeyecektir.

  Uzm.Psk.Derya ALTINAY

  • Merhaba, Derya hanıma katılıyorum. Internet yorum çöplüğüne dönmüş durumda. Ve sadece yorumlarla hiç bir yere varılamaz. Bilimsel araştırmalar sayesinde, ilaçların gerçek etkileri ortaya çıkmaktadır. Yorumlar kişiye özeldir ve yanıltıcı birçok faktör içermektedir. Ayrıca uzun vadeli etkilerin anlaşılması konusunda yorumların hiç bir yararı yoktur.

   Ancak günümüzde insanların merak ettikleri bir konu hakkında ilk başvurduğu kaynağın internet olması ve kullanıcıların makaleler ile yorumları ayırt etmeksizin kabullenmesi problemi kullanıcıların kendi hatalarıdır.

   Yorumcuların aksiyonları yaşadıklarını ve düşündüklerini paylaşmaktan ibarettir. O nedenle biz kullanıcılar(okuyucular) kaliteli bilgi ile yoruma dayalı bilgiyi birbirine karıştırmamalı ve değerlendirmelerimizi ona göre yapmalıyız.

   Ben 30 yaşında bir Metilfenidat kullanıcısıyım. 1 yıldır kullanıyorum. İlacın olumlu etkilerini ilk 1 saat içersinde farkettim. Ve bu olumlu etkiler hala devam etmekte. İlaç kesinlikle bağımlılık yapmıyor, aksine bazen ilacı almayı ısrarla ihmal ettiğim oluyor. İlaç alımını kestiğim gün kendimi yetersiz, güvensiz, tembel, uyuşuk ve isteksiz hissediyorum. İlk başlarda bunun ilacın yan etkisi olduğunu düşünsemde, şimdilerde farkediyorum ki bu benim ilacı kullanmaya başlamadan önceki halim. Yani ilacı kestiğim an eski halime dönüyorum ve bu eski halimin kötülüğü karşısında şaşırıyorum. İlaç bir konu üzerine çalışma-araştırma yaparken aşırı konsantre olmamı sağlıyor ve saatlerce yorulmadan sayfalarca bilgiyi işleyebiliyorum. Ama aynı zamanda bu çalışmalarım sırasında ortaya çıkan yeni konulara dalıp esas araştırmadan kopmama ve yan konular üzerine yine saatlerce çalışmama sebep olacak kadar da dikkat dağıtıcı denilebilir. Ana konuya geri döndüğümde vaktimin bittiğini ve ana konunun yarım kaldığını farkediyorum. 🙂

   Yan etkileri konusunda kişiden kişiye farklılıklar olacağı aşikar. Benim hissettiğim yan etkileri ise, aşırı iştah kaybı ve nadir de olsa ruh durumunda ani değişiklikler(mutlu ve hevesliden, mutsuz ve karamsara ani geçişler olabiliyor), ve tabi olarak uykusuzluk.

   Umarım faydalı olabilmişimdir.

   Saygılarımla…

 63. kötü birşeymi

  • bnce çk yararlı bir ilaç yan etkileri olduğu ortada ama eğer bu ilacın getirdiği olumlu yönleri yaşamak istiyossaan biraz uykusuzluğu göze almalısın 🙂

 64. 13 yaşındayım eskiden başarılıydım ama şimdi derslerimde müthiş bir düşüş var annem yanıma geldi ve ritalin denen bir ilaç var mışş araştır bakiim istersen sanada alalım dedi bnde sizin sitenizi buldum çok kötü ve iyi yorum okudum ve şu kanaate vardım iyi bir ilaç etkisi çok fazla ama fazla uygusuzluk ve yorgunluk gibi yan etkileri var bn kullanmak istiyorum miyopum inş. fazla ilerletmez. Hiperaktif deilim ama farklıyım insanların yaptıkları bana tuhaf geliyor :/ derslerim gerçekten kötü ama matematikte 2 tane formül buldum ve hoca bana benim bakış açımın diğer insanlardan farklı olduğunu söyledi sizce kullanmalı mıyım? ::)

  • daha liseye başlamamışsın, şu an ritalinin eksikliğini hissettirecek ölçüde zor dersler görmüyorsun, ancak derslerin yoğunlaşmaya başladığında kullanmanı tavsiye ederim küçük arkadaşım.

 65. merhaba benim 1.sınıfa giden oglum var ders yönunden bı sıkıntımız yok ama çok kavgacı dıyo okulda ögr. evdede kardeşini dövüyor kızınca bazan bana ve babasınada vuruyor dr.ritalin önerdi okula gıtmeden bır tane eve gelınce yarım kullanıyorduk tam 5 gun kullandı ve bugun bu yazıları okuduktan sonra bırakma kararı aldım bılmıyorum dogrumu yanlışmı bu arada o 5 gun suresınce hıç bır fark yok öğr. oyle soyluler bencede faydasını gormedım lutfen bılgılendırın yargamdım edın bana

 66. 6.5 yaşında bir oğlum var. otizim teşisi konuldu yanısıra hiper aktivite ve dikkat dağınıklığımız var. son 5 aydır ritalin kullanıyor günde 2 tane kullanıyor ve hafta sonları kullanmıyor. ilacı kullanmaya başlayalı göz temasımız uzunsüreli olmaya başladı ilaç öncesi göztemasımız hiç yoktu. şimdi bu durumda ilacı oğlumun kullanması çokmu tehlikeli ilaçları bırakırsak oğlum ne şekilde tedavi edilmeli ?????

  • otistik çocukların rehabilitesinde çok faydalı bir ilaç, ancak 6.5 yaş biraz erken, bende çocuğunuz 9-10 yaşlarına geldiğinde günde 2 yerine sabah yarım akşam yarım tablet vermeniz hem yeterli hemde çocuğunuzun gelişimi açısından daha faydalı olacaktır.

 67. ben ritalin ve concerta adlı ilaçları belirli dönemlerde ara vererek yaklaşık 13 yıldır doktor kontrolünde kullanıyorum. ancak yazınızda gerçeği yansıtmayan bir çok husus var. ritalin bağımlılık yapacak olsa idi benim şu an bağımlı olmam gerekirdi, kısa vadede etkisi yok demişsiniz, kesinlikle katılmıyorum. 3 günlük ritalin destekli çalışmam karşılığında daha önce kitabını bile açmadığım iki tane hukuk fakültesi dersini verdim. yazdıklarınız kesinlikle objektif değil, insanları yanlış bilgilendiriyorsunuz.

 68. meraba benim oğlumda 6tı yaşında hiper aktif ve dikkat eksikliği var oyüzden konuşmasıda gecikti bizede doktor ritalin verdi ilkbaştaki yazıyı okudum biraz korktum ilacı yeni verdi doktor acaba versemmi vermesemmi diye şüpheye düştüm siz nedersiniz vereyimmi ama bana acil cevap verin ona göre kullanalım

 69. bastan sona tum yazılanları detayıyla okudum ve hepsi kafa karıstırıcı benm oğlum 4 yasında 3 yasında hıper aktıf tesısı konuldu su an capaya goturdum rısperdal kullanıyorduk ama doktor bıze rıtalın onerdı ama bıze hafta sonu verınkı cocuğunuz gozunuzun onunde olsun kı gozlemleyın bıze 4/1 vermemımızı soyledı ama bu okuduklarımız karsısında ınanıkı bızde cok kararsız kaldık bıze alanında uzman bıze aydınlatacak bır pısıkyatri doktorun cvp yazmasını beklıyoruz ve rıca edıyoruz acıl…henuz ılaca baslamadık.

 70. slm benım oğlum 8yasnda ben bes yasında ıken oğlumda dıkkat dagınıklgı ldunu fark ettım gttıgı kıresın rehber ogretmen le dusuncelerım paylaslastım tanı cın erken erken olduğunu takıp etmemızde fayda olacağını soyledı ıkı yıl boyunca takp ettım bır yıl boyunca çocuk pskytrı sumeyye rale gok hanım efendiye dıkkat uzenıne ozel derse goturdum oğlumu bu zaman zarfında bır prf un gormesının ıyı ıyı olacağını ddusunerek prf MUCAYIT ÖZTÜRK beyefendisu ye goturdum DEH tanısını koydu zakasının normalın uzerınde olduğunu soyledı bırsure kendısı ıle görüştükten sonra farkl br goz un değer lerdırmesı ıyı olur dedım ve prf SALIH ZOROGLU bey efendı ıle rtıbata gectım yapılan testler sonucunca oğlumun parlak zekaya sahıp olduğunu durdurulur derecede hıper ektıvıtesının olduğu ve dıkkat dağınıklığı var ama yolun basındanıda oldumuz soylendı buna ramen bze rıtalın 10 mg rısperdal 50 cc günde ıkı kez olmak uzere verıldı bır yıl boyunca kullandım ılk altı ay günde ıkı kez daha sonra sadece sabah okula gıtmeden vermeye bsladım oğlumda olumlu degısıklıkler oldu daha sakın ılımlı ve dıkkatlı bır çocuk olduğunu farkettım yalnız dıger yan etkler bos bs bakma uyku problemı yeme prblemı yasamadım su an ıkıye gıden oğlum arakadas ılıskılerınde daha ıyı ve derslerınde başarılı rıtalın ilacı bıttı gıdıp yazdırmadım ıkı gundur almıyor ve ben sadece okula gıttıgı günlerde ilaçlarını verıyorum su ana rıtalın elımde yok bırkac gun vermeyım bakayım ne gıbı degısıkler olacak dıyorum bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara sımdıden teşekkür ederm

 71. merhabalar Nihal Hanım;
  benim iki tane 11 ve 9 yaşlarında öğrenme güçlüğü olan ve davranış bozukluğu ve hafif zihinsel rahatsızlığı olan yeğenlerim var 2008 yılından beri sürekli doktor tedavisindeyiz nörolojide de yaptırmadığımız tetklit kalmadı ama hepsi temiz çıktı. en son son zmanalarda da gündemde olan ünlü bir prof. dr. la devam ediyorduk tedaviye ama onuda bırakıp son bir aydır psikiyatristle devam ediyoruz. ilaçlarımızda değişti şuanda risberdaş ve ritalin kullanıyorlar ilaçlara yeni başlamamıza rağmen özellikle dikkat toplamada gözle görülür bir değişiklik oldu çocuklar özel eğitim alıyorlar ama bir türlü okuyup yazmaıyorlar ve davranış bozukluğu duygu durum bozukluğu yaşıyorlardı. mesela kızımız bu ilaçı kullanmaya başlamadan önce okumaya başlamıştı ama bir türlü ilerletemiyor yazıyı düzeltemiyordu ilakçı 10 mg verdiğim gün direk yazısı gözle görülür bir şekilde değişti ve daha seri okumaya başladı. okuduğum yorumlar bu ilaç olumsuz yönde o kadar karıştıkı kafam hayata hazırlanan iki tane çocuk var ve uğraşlar netice vermedi şuanda ise olumlu giden bir süreçte ne yapmalıyım.

 72. mrb annem sinir tedavi,si görüyor uzun süre ritalin kullandı ilacı alınca dinamik ve hareketli oluyo du . sonra tansiyon yükseltir diye dahiliye doktoru kesti iacı eskisi kadar iyi değil şimdi ne papmam gerekir.

 73. merhabalar benim ilk okul 1 sınıfa diden oğlum var öğretmeni dikkat eksikliği var dedi doktora götürdüm bana ritalin verdi 3 ay oldu kullanalı çocuk robot gibi oldu sınıfta hiç ders yapmıyor ögretmeni bütüngün boş boş oturuyor dedi evde ise ritalin veriyorum derse oturuyor okuyor fakat etkisi geçinçe sinir basıyor ilacı akşam vermiyorum derse oturunca sıkılıyor onu ikna ederek okutturuyorum psikologta IQ testi yaptırdım YÜZDE 93 NORMAL ÇIKTI ADINI YAZMIŞ HARFLERİ TANIMIŞ SAYILARI BİLMİŞ AZINFAKAT BİR YERDE DİKKAT DAĞINIKLIĞINI GÖRMÜŞ İLACI KESERSEM NE OLUR BANA LÜTFEN Y

 74. 22 yaşındayım 2 gün önce doktorum ritalin verdi..bugün kullandım hiçbir etkisini hissetmedim..araştırdığım kadarıyla çok etkili bir ilaç olduğu söyleniyor..bende neden etki etmedi acaba?

  • ya 2 gün kullandığın gibi etkisini görmeyi nasıl beklersin..zamn geçmeli ve düzenli zammnda kullanmlısın ilacını 🙂

 75. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler 🙂

 76. I like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure! dggkdedggcfa

 77. merhaba hülya hanım benim sorunum şu bir türlü birşeye odaklanamıyorum yani birşeye odaklanmam gerekiyor odaklanamıyorum sinir krizlerine giriyorum bir arkadaşımda benimle benzer problemde doktorlar ona concerta vermişler ondan aldım denedim gerçekten ilaç tam benlikmiş ama gittigim doktorlar hep yanlış teşhiş koyuyorlar yanlış ilaçlar veriyorlar daha kötü oluyorum sonra ben doktorumun bana concerta yazması için ne yapabilirim.

 78. Kim deye biler ritalin kacsdir

 79. Ritalin cox iyi bir seydir buna emin olun

 80. bende adhs li cocugu olan bi anneyi ilkokul 1 den beri ogluma ritalin kullaniyorum bana kalsa vermek istemiyorum ama baska care bulamiyorum yaz tatili boyunca ilaci kestim okul basladiktan iki hafta sonra okulda sikayetler gelmeye basladi ogretmen yazmis dikkati cok cabuk dagiliyor ve bizimle birlikte ders calismak istemiyor yani uyum salamiyor yani butun annelerde oldugu gibi bende cok korkuyorum yan etkilerinden mesela ilac aldigi zaman sabaha kadar uyumuyo kesinlikle bisey yemiyo gelismiyo ve herseyden korkuyo surekli panikliyo ama cok guzel ders calisiyo keske baska bir yol olsaydi ilac vermesem okul hayati cok kotulesiyo versem baska turlu sorunlar bugun tekrar basladim ilaca okula gitti yani cok uzgunum caresizim..

 81. Hülya hanım siteyle artık ilgilenmiyor sanırım. Site çok eskide kalmış!…

 82. Ben 37 yasindayim. Hic birseye konsantre olamiyordum ve is takip edemez hale gelmistim. En son bir ucak kacirdim. Sorumsuzluk, vurdumduymazlik, dikkatsizlik tamamen.. Yasamim altust olmaya baslamisti artik… Psikiyatriste gittim. Bana depresyon tanisi koyup anti-depresan verdi. Durumum duzelmedi.. Isler giderek kotuye gidiyor, kotuye gittikce ben kendimi daha da kotu hissediyordum. Sonra bir arkadasim cocugunda olan dikkat eksikligi probleminde bu ilaci kullandiklarini soyledi. Ben de alip denedim. Inanilmaz bir etkisi oldu bende. 3 aydir bitiremedigim bir isi 2 gunde bitirdim. Biraz bas agrisi ve uykusuzluk cektim. Evim, masam, her yer inanilmaz daginikti, hayatimda bir duzen kalmamisti. Ilaci aldiktan sonra duzenli ve tertipli bir insana donustum. Sorumsuzluk ve vurdum duymazlik yerini dengeli bir insan aldi. Valizimi normalde seyahatten donunce bir hafta bosaltmadigim olur.. Ilac kullandigim sirada valizi aninda gelir gelmez bosalttim.. Bu sadece 2 gunluk bir deney. Iki gunde hem seyahat ettim, hem de isi bitirdikten sonra ilaci biraktim. Ilac sonucta bir uyaran oldugundan ve vucudum bu surec icinde asiri uyaran etkisi altinda calisir durumda oldugundan ilac sonrasi biraz bitkinlik yasadim. Daha fazla uyumak gibi. Ilaci birakali 2 gun oldu. Iki gundur sabahari zor uyaniyorum. Dun yine hic bir seye konsantre olamadim. Yani eski halime geri dondum. Ama ilaci kolayindan almayi dusunmuyorum zorlanmadikca. Nedenini anlatayim.

  Cocukken burda anlatilanlardaki gibi biriydim. Dikkatim cok daginikti. Ana okulunda herkes oturup ders dinlerken ben ayaga kalkip gezinirmisim. Lisede, kitap okunurken edebiyat dersinde, kitap okuyan arkadasimin kitabini gidip kapattigimi hatirliyorum. O yillar ben cocukken yani hiperaktivite falan diye birsey yoktu. Bu ilaclar da bizim memlekete gelmemisti sanirim. O yuzden annemin sabirla bana gunde binlerce defa ders calis dedigini hatirliyorum. Ben herkesten cok sanata ve spora merakliydim, surekli daldan dala atlardim, konusurken bile bir konudan girer oburunden cikardim, halen de biraz boyleyim aslinda.. Sadece canimin istedigi derslere calisirdim. O derslerde inanilmaz basarilar gosterir en basit derslerden en dusuk notlari alirdim. Itaat etmek bana gore degildi. O kadar zorlandim ki, ve hala da zorlaniyorum. Zamanla torpuleniyor insan, ogreniyor.. Bunun icin ilaca ihtiyacimiz oldugunu dusunmuyorum.

  Annem kardesime bir kere ders calis demezmis, banaysa binlerce kez.. Ders kitaplarimin arasina roman koyup okurdum. Bana denilenin tersini yapmami soyleyen bir durtu vardi icimde hep.. Isyankar bir genctim yani.. 🙂 Aileme cok sey borcluyum… bana baski uygulamadilar, guvendiler, hic bir bicimde kisitlandigimi hissetmedim.. annem buyuk bir sabirla tekrar tekrar uyarmanin disinda bana sonsuz bir sevgi gosterirdi.. babam da kendini ornek verir, kolay degil kizim calismak ama hayat bu benim de bekleyen islerim var ve canim hic birini yapmak istemiyor ama ayakta kalmak icin yapmaliyiz derdi.. Bana yasak konsa belki tersini yapardim ama hic yasak konmadigi icin diger arkadaslarimin ailelerinden gizli gizli yaptiklari hic birseyi yapmadim.
  Sevgi gosterin cocuklariniza, bu cocuklar digerlerine gore daha fazla duygusal yonden hassas olurlar. Beni hayatta basariya goturen ailemden gordugum sonsuz sevgi ve anlayis oldu. Benimle inatlasmadilar. Amerikada doktora yaptim, hem de burs alarak, simdi Isvec te profesorum. Kariyerimde aslinda bir sorun yok. Ilac kullanmadim ve basardim. Kariyer icin tek yok bu ilaci kullanmak degil. Beni yaratici bir bilim kadini ve hayatta basarili yapan aslinda bu basetmesi cokcok zor olan yonum. Karmasik ama dogru.. Bu insanlar hayatta ya cok basarili olur ya da dibe cakilirlar..

  Dedigim gibi bizim gibi isyankar ruhlar duygusal acidan hassas olur, o yuzden ben de calkantili hayatimda son donemde yasadigim bazi olaylarin etkisiyle zayif dustum, bosanma vs. gibi olaylar yasadim, bu zayiflik bendeki baska bir zayifligi tetikledi.. Daha once dikkat eksikligi ve hiperaktivite dedikleri problemle basedebilirken depresyon ve yasadigim baska sorunlar yuzunden basedemez oldum. Iste o anda bu ilaca basvurdum. Depresyonda olmasam belki bu ilaca ihtiyacim olmayacakti. Depresyon tedavim bitene kadar ara sira cok zorlandigimda alacagim bu ilaci. Anladigim kadariyla bu ilac tedavi amacli degil kullanildigi surece etkili. Birakinca eski halinize geri donuyorsunuz. Arada eski hale gecmeden once birkac gun yorgunluk oluyor.

  Cocuklara daimi olarak bu ilacin verilmesini ise anlamiyorum. Bu ilac hic masum degil. Asil problemi cozmeye calisirken gecici kullanimini anlarim ama asil problemi cozmek gerek. Annelere onerim ilaci kendi uzerinizde bir deneyin. Etkisini anlarsiniz. 10 dakika icinde etki ediyor. Beyninizin bir baski altina girdigini hissediyorsunuz. Bir cesit uyusma ama guclu bir odaklanma duygusu yasiyorsunuz. Bu sizi itaatkar yapiyor. Yapmaniz gerekli olan her neyse sikilmadan odaklaniyorsunuz. 10mg in etkisi 4 saat suruyor sonra ilacin yavas yavas cekildigini hissediyorsunuz. Tuhaf bir agirlik hissi oluyor uzerinizde.. ordan oraya ucarken birden bire bu agirlik hissinden dolayi ucamaz oluyorsunuz. Yerinizden kalkmak istemiyorsunuz. 4 saat aktif etki ediyor. 5 saat sonra yeniden hafiflik geliyor. Uzerinizdeki gerginlikse bir sure devam ediyor. Bunlar sadece benim hislerim tabiyki ve de kisisel dusuncelerim.

  Bir cocugun kosup ziplamasi gerekirken ozgurce cocuklugunu yasamasi gerekirken kolay yoldan bu hale sokulmasini anlamiyorum ben. Birakin cocuklariniz cocuklugunu yasasin. Bazilarimiz isyankar bir ruha sahip olabilir. Daha yaratici olabilir. Torpulemek mi dogru olan? Ben muhendislik okurken ayni anda muzik grubunda sarki besteleyip caliyor, bir yandan tiyatro yapiyor bir yandan da maraton kosuyordum. Amerika da doktora yaparken bir yandan salsa ve tango dansina gidip diger yandan Afrika davul grubunda caliyor, gunde 10 km kosu 2 km yuzmeye gidiyordum. Basarilarim ve basarisizliklarim oldu. Konsantrasyon problemim hep oldu.. Sevmedigim seylere… Beni ben yapan bu cok yonlu kisiligim oldu.. Ve hiperaktivite benim sorunumdu.. Halen de sorunum.. cocuk olmamama ragmen.. Basladigim isi bitirmekte inanilmaz zorlaniyorum. Bir isin basina oturdugumda 5 saniyede bir telefonumu, facebook umu, mailimi kontrol ediyorum.. arada surekil haber okuyorum… daldan atliyorum, yogunlasamiyorum… sonra nerde kalmistik diyorum.. manyaklik mi evet.. kendimi kontrol etmeyi ogrenmeye hala calisiyorum.. Ama ilac bunun cozumu degil.. Cok ama cok zorlanmadiginiz surece..

  Turkce klavyem yok su anda, yazi karakterlerinden dolayi ozur dilerim. Bu sitedeki tartismalari cok yararli buldum ve kendi deneyimimi paylasmak istedim. Bizim gibilerin yasami digerlerine gore zor. Isyankar, itaat etmeyen, uyumsuzlukla damgalanan insanlariz biz… Bunu kabul ediyorum. Ama ilac degil cozum sabir ve bol sevgi.. sevdigimiz seylere kosmak..

  • son an da gördüm yazını iyi ki de görmüşüm.
   teşekkür ediyorum paylaşımınız için..

 83. 17yasında kızım var üniversite Sınavına girecek tanıdık doktor psikiyatr sınava girmeden yarım saat önce içsin başarısı daha artar dedi sizce kullanmalımıyız sınav esnasında teşekkürlerritalin i Çin yazmıştım

 84. Merhaba benim 8 yaşında bir oğlum var 2 kere nöbet geçirdi ama şimdi ise dikkat danıklıgi var bir türlü kendini derler e vermiyor onu doktora görürdüm pişkinlik bir sorun olmadığını söyledi amA oğlumun dikkat ganıkligi var bir türlü geçmedi ben ise tekrar doktara götürdüm doktar bana nöbet gecirdi ni ondan kAynaklanabilecigini ve ritalini tavsiye etti ben bu ilacı 1 ay kullandım iştahsızlik uykusuzluk sessizlik baş ağrısı gibi kısaca yan etkileriyle karşılAştım ben oğlumu götürdugumde 7 yaşındaydı ve bir daha hiç kullandirmacim bilmiyorum yiyim kotu mu yaptım ama içimde bir şüpe de var yine hala hiparaktup ve hiç söz dinleniyor ne yapmalıyım yardım istiyorum tşk

 85. daha hastalıgın adını yazamıyorsun kıçından element uydurmuşsun şimdi dinle bay çok bilmiş 1 DEHS değil DEHB yani hiper aktivite ve dikkat etksikliği bozukluğu lanet olası 30 yıldır beynim benden ayrı calısıyormusda haberim yokmus 2cisi 50 yıldır denenen bir ilaç kanser yapsaydı simdiyekadar yasaklanırdı zamanında yasaklanan metanfetamin kokain vb şeyler gibi 3cüsü hasta olmayan insana verirsen etkisini göstermez veya ters etki gösterir örnek: tanyon hastası olmayan adama tansyon hapı vermek gibi sonuç: tansyonunu bozarsın. Şeker hastası olmayan insana insülin verirsen şeker hastası yaparsın.4 kötüye kullanırsan bağımlılıkta yapar kafada yapar doktorlar hastanın bağımlılık riskini göz önünde bulundurarak ilaç verirler yani doktor sana günde 2 tane içeceksin dediyse sen 4 tane içersen muhtemelen manyak olursun bu ritalin değil aspirinde olsa aynı etkiyi yapar.

 86. http://worldbathroom.com/
  .

 87. Merhaba, hiperaktivite bozukluğu için ritalin kullanıyorum. Ve saçlarımin yarisi gitti resmen. Daha ne kadar dökülebilir? Yani kullandığım surece hep dökülecekmi saçlarım?

 88. Peter Breggin sadece Ritalin için değil her türlü (psikiyatrik olsun olmasın) karşı çıkan biri, yani bir fanatik ve bu fanatizm üzerinden çok sayıda kitap yazmış. ÇOK UÇ ÖRNEK’leri toplaması çok normal, BUNU VEYA TAM TERSİNİ kesin ifade ile diyen kimseye inanmayın.

 89. Çeviren önce bir DEHS diye girmiş (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Sendromu); genelde terim olarak “Bozukluğu” olarak nitelendiriliyor ve DEHB veya DEB (Dikkat Eksikliği Bozukluğu) olarak geçiyor tıp literatüründe. Ama daha sonra DESH diye yazmış, sonrası sanki Copy/Paste yapılmış, sonraki maddelerde hep DESH diye gitmiş. Tıp ile ilgili kişilerin alışkanlığıdır genellikle konuştukları gibi yazarlar terimleri, bir tanesi yanlış olsa diğerlerinde genellikle tekrarlanmaz. Burada çevirenin tıp ve konunun özü ile ilgisi sınırlı gibi, yanılıyor muyum?

  Eleştirmek için söylemiyorum, kendisi elçidir de boşuna mı kendisine yüklendim acaba diye pişman oldum 🙂

 90. Merhaba,
  benimde 7 yaşında bir oğlum var yorumları, ritalin ilacının yan etkilerini okudum ve daha böyle bir teşhis konulmamasına rağmen kendimi yavrusunu zehirleyecek bir anne gibi hissettim.

  Biz henüz kullanmadık doktora da gitmedik.
  Ve çevrede oldukça çok olan günümüz çocukların rahatsızlığı bir çok çocukta var olduğunu gördüm. Dikkat eksikliği sorunu acaba bizde de var mı diye araştırırken bu siteye denk geldim.

  kısaca;
  çocuğum bu yıl ilkokula başladı ve ders yapmakta o kadar zorlanıyor ki…
  okuma yapıyoruz sürekli başka şeylerle ilgileniyor yazma yapacak sürekli başka şeylerle ilgileniyor elindeki kağıtla oynuyor kalemle oynuyor hadi olum oku dedikçe alakasız sorular sorup ders yapmamak için inanılmaz bir çaba içinde..

  Bunun dışında mesela herhangi bir şeyle alakalı sohbet ediyorsak ya da etmeye çalışıyorsak o an o konu konuşulmamış o soru sorulmamış gibi konuyla alakasız bir soru soruyor konunun tamamen dışına çıkabiliyor.

  Bir de çok mutsuz bir çocuk onun için yapılan güzel şeyler asla onu mutlu etmiyor. istediği bir şey olmuyorsa o an bütün dünya batmış gibi yine mutsuz bedbaht oluyor.

  Ve çok yalnız bir çocuk bir erkek kardeşi var 4 yaşında yaklaşık 3 yıldır da kreşe anaokuluna gitti ama daha bir tane doğru dürüst arkadaşı olmadı.
  hep yalnız oynamak istiyor. Grupla oyun kurmada oynamada hep problem yaşıyor. (son bir iki haftadır kardeşiyle oyun kurup oynamaya başladılar az süre de olsa)

  Yani sizce sorunumuz büyük mü 🙂 ya da gerçek bir sorun mu yoksa ben mi gözümde büyütüyorum.

  şimdi bu ilacın yan etkileri de bir sorun ne yapacağımı bilemiyorumm.
  Helpppp me.

 91. Merhaba benim7.5yasinda bi oglum var kendisi şusn 2.sınıf öğrencisi derslere karsi aşırı ilgisızlìgī vardi ögretmeni hep şikayet ediyordu psiikiyatri ye götűrdűm DEHB çikti ve ilaci řitalin10mg gunde3defaSabah 1 őglen 1 aksam yarimsar sekilde Dr Un önerisi kullaniliyoruz 3ay oldu cocugumda cok iyi degisimler yaşadik okuması yazması derslere ilgisi arti yönde sınıfįnın en šon tahtadaki yaziyi bitiren çocugu şimdi sinif in çalişkanlari arasinda ve drumuz rapora 1sene.daha kullanicak dedi yukaridaki yaziyi okuyunca bende bir anne olarak hatami yapiyorum dedim yine bir mailde okudum gercejten gelişme geriligi fark etmedkm ve şuan endişeliyim
  Yardimci olursaniz sevinirim

 92. merhaba ben izmirden yazıyorum 11 yaşındaoglum var dikat eksikligide ritaline başladık ama ben kulnamak istemiyom ama ogluma bakıyorum başladıg hiç bir şeyi bitiremiyor sen bi konu konuşuyon o başka konu konuşuyo çok sabırsız bunarda beni korkutuyo ne yapacagım bilmiyorum ilaç bagımlık yaparmı acaba 3 arayla ilac alım dozlrı deişiyo daha üç hafta oldu başlayalı sizce ne yapmalıyım

 93. Baska bir cozum yazin o zaman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: